Nvidia Metropolis město budoucnosti

Doporučujeme, Relax

Chytrá města budoucnosti: jak to vidí Nvidia

30 května 2017   Galerie

Poslední aktualizace 3. června 2019 od boomerang

Jak budou vypadat naše města v budoucnosti? Tím se už nějakou dobu zabývá společnost Nvidia, která si na mušku bere současný trend neustálého sledování veřejného prostoru a posouvá ho o pořádný kus dál. Pravda: místy jsou to vyhlídky trochu děsivé.

Platforma Metropolis k inteligentní analýze videa přidává hluboké učení díky tomu umí zpracovávat obrovské objemy dat přicházející z neustále rostoucího počtu kamer a dávat je do souvislostí.

Jedna věc je mít všude kamery, které nás vteřinu za vteřinou sledují, druhá ale je, jak naložit s tou nesmírnou hromadou dat, které každý den produkují. Platit lidskou sílu k jejich sledování a vyhodnocování není proveditelné (protože nemyslitelně drahé). Zapojit naopak lze umělou inteligenci a stroje, které se umějí učit. Což je přesně směr, kterým se Nvidia posledních několik let ubírá.

Zdaleka už to není jen výrobce grafických karet, který neustále přidává rychlost a pixely do oblíbených stříleček. Čipy Nvidie, které se učí a zpracovávají video, se pomalu stávají etalony v mnoha odvětvích. Tak například průmyslovým dronům pomáhají automaticky rozpoznávat a hlídat majetek na rozlehlých plochách a v autonomních automobilech sledují provoz a učí se, jak doprava funguje.

Nvidia má za to, že umělou inteligenci, hluboké učení a přívaly dat lze využít ke sledování a optimalizaci celého městského organismu. Právě to má s platformou Metropolis za lubem. Je v ní propojena řada produktů značky, které spolupracují pod jednotnou architekturou a v reálném čase dokážou analyzovat obrazový materiál a porozumět mu.

Spolupráce s partnery pak technologie Nvidie posouvá ještě dál: například různé létající systémy streamují videosignál přímo z oblohy, bezpečnostní roboti se samostatně projíždějí a hledají potenciálně nebezpečná místa a superširokoúhlé panoramatické kamery s ultra vysokým rozlišením dokážou zaznamenat najednou celou scénu, aniž by musely „švenkovat“ za pohybujícími se objekty.

A místo toho, aby se záznam natáčel a ukládal, bude se všechno, co kamery zachytí, neustále analyzovat a zpracovávat do užitečných datových výstupů. Řeč je teď třeba o rozpoznávání obličejů a automobilů nebo sledování vzorců chování v provozu na silnicích i chodnících.

Využití to určitě najde, co se bezpečnosti a dodržování zákonů a pravidel týká, ostatně tímto směrem už jde několik partnerů Nvidie. Například společnost BriefCam má technologii, která prostřednictvím záznamu z bezpečnostních kamer sleduje lidi a automobily a následně umí vytvořit superrychlá přehledová videa, v nichž se všechny události během nějakého časového okna promítnou ve zhuštěném formátu na obrazovce najednou.

Systém to je chytrý. Můžete ho požádat, aby vám vytvořil kondenzovanou montáž jenom modrých aut, která za nějaký časový úsek projela ulicí; nebo ukáže jen cyklisty, kteří na konkrétní křižovatce odbočili vpravo. Jde o významné šetření času i o účelné zvýraznění neobvyklého chování. Podívejte se na video.

Skutečná síla platformy Metropolis se však ukrývá v analýzách vzorců pohybu a chování a v tom, až systém bude schopný svým samostatným rozhodováním toto chování ovlivňovat. Příklady? Křižovatky, které dokážou číst provoz a přizpůsobovat mu světelné signály, kamerové systémy, které automaticky označí nestandardní jevy a předloží je k rychlé reakci lidským operátorům, nebo inteligentní parkoviště, která nasměrují proud vozidel tam, kde je to pro plynulý provoz právě nejvhodnější.

Jedná se o příležitost, jak spoustu věcí vylepšit. Pravděpodobně to bude mít i dopady ryze kapitalistické: supermarkety, které vás budou směrovat co možná nejvíc kolem regálů s „impulzivními položkami“, jako jsou tyčinky a podobně; nebo kontextová personalizovaná reklama, kterou bude díky rozpoznávání obličejů možné ještě přesněji individuálně zacílit.

Zajímavé na tom je, že všechno to zpracovávání obrazu má na svědomí firma, která si vybudovala jméno na grafice pro videohry. Vstup Nvidie do vod umělé inteligence a hlubokého učení a také extrémní výkony pocházející z jejích základních stavebních kamenů, tedy herních výrobků vystřelily dříve celkem stabilní cenu akcií firmy za poslední rok na trojnásobek.

Podle Nvidie bude v roce 2020 v ulicích měst miliarda kamer a je evidentní, že bude potřeba vymyslet způsoby, jak naložit s neustále rostoucími objemy dat, která z nich proudí.

Jak se na toto téma díváte vy? Považujete takové vyhlídky za strašidelné? Podělte se v diskusi.

, , ,Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Anti SPAM *

Buďme v kontaktu

Sledujte VVAutomotive na síti LinkedIn a na Facebooku – buďte v kontaktu s profesionály z oboru. Odebírejte aktuální informace a rozšiřte komunitu odborníků.

LinkedIn Facebook