pravítko

Technologie

Aby metr byl opravdu metrem

8 října 2015  

Poslední aktualizace 11. července 2019 od boomerang

Tankování. Rychloměry našich aut a policejní radary. Ale také třeba tři čtvrtě kila kýty u řezníka nebo množství spotřebované vody či elektřiny. Měření a vážení zkrátka často prostupuje naše životy víc, než si uvědomujeme. A vědě o měření se říká metrologie.

Aby se nešidilo
 
Metrologie je nauka o mírách, měření a všem, co se kolem toho točí. Mimo jiné se stará i o to, aby všechna ta měření (vodoměry, váhy obchodníků nebo stojany na pumpách) byla korektní a přesná. Proto je potřeba vymezit a definovat jednotky i měřicí metody a následně také kalibrovat a ověřovat přesnost používaných měřidel.

Zkuste si představit, jaké všechny míry vstupují do vašeho každodenního života. Začneme autem: (skoro) všichni se snažíme (více či méně úspěšně) jezdit podle předpisů, takže si hlídáme rychlost, přičemž důvěřujeme rychloměrům svých vozů. A když to přeženeme, nezbývá nám než důvěřovat správně kalibrovaným policejním radarům. A když tankujeme palivo, věříme, že průtok pistolí je přesně měřený a že nás firma nešidí. (Věděli jste, že do nádrže vašeho auta se ve skutečnosti dá natankovat víc paliva, než udává oficiální údaj?)

Velmi často měříme dobu, kterou nám naše činnosti zaberou, ať jde o cestu do práce nebo uběhnutí odpoledních deseti kilometrů. A občas seřizujeme své hodinky a hodiny (tedy: kalibrujeme je). Když nakupujeme šunku nebo jablka, spoléháme na to, že řezníkovi a zelináři váha váží přesně. A když nám chodí účty za vodu, elektřinu a plyn, opět máme víru v to, že dotyční měřili korektně.

Když se podíváme trochu dál, tak vlastně i celá ta situace kolem stavu našich silnic se metrologie týká. Nechceme se tady rýpat v bolavé ráně českých silnic, ale je nasnadě, že to souvisí (mimo jiné) s přesným vážením kamionů, které se po našich cestách pohybují. No a když se vaše auto vyrábí, je nutné zajistit, aby všechny blatníky a dveře nebo rámy oken byly vždy přesně vyrobené, aby všechno lícovalo, sedělo a aby každý vůz byl přesně sestavený.

O to, aby metr byl opravdu metrem a kilogram kilogramem, se u nás stará Český metrologický institut. Ten také kalibruje stojany na pumpách nebo váhy na hranicích.

Celé téma je obrovsky široké a zajímavé. Dnes jsme jen přivoněli – v dalších dílech se můžeme věnovat třeba tomu, jak se s přesností na mikrometry kalibrují formy na výrobu součástí aut nebo na to, jak se vyrábějí a kalibrují senzory používané během nárazových zkoušek. Nebo na ty nádrže a víc paliva v nich. Napište nám do diskuse pod článkem, o kterých metrologických oblastech byste si na vvautomotive.cz rádi přečetli.

 

, , ,Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Anti SPAM *

Buďme v kontaktu

Sledujte VVAutomotive na síti LinkedIn a na Facebooku – buďte v kontaktu s profesionály z oboru. Odebírejte aktuální informace a rozšiřte komunitu odborníků.

LinkedIn Facebook