Autonomní autobusy Scania

Doporučujeme, Technologie

Autobusy ve Švédsku: autonomní. Zatím na zkoušku

13 března 2019  

Poslední aktualizace 10. července 2019 od boomerang

Scania ve spolupráci s největším provozovatelem městské hromadné dopravy ve Skandinávii Nobina spouští testy autonomních autobusů na pravidelné lince na předměstí Stockholmu.

Dnes dostupné technologie už jsou dostatečně rozvinuté, aby je bylo možné začít využívat v běžných městských autobusech na pravidelných linkách. Scania do projektu, který je v této velikosti jedním z prvních v Evropě, nasadí plnohodnotný městský autobus. Jedním z cílů je samozřejmě sesbírání dostatečného objemu dat, která poslouží v dalším vývoji velkých autonomních autobusů, než bude možné nasadit je do provozu celoplošně.

Zkušební provoz bude probíhat ve dvou fázích, nejprve bez pasažérů a pak i s nimi. Protože se jedná o testy a prioritou je samozřejmě bezpečnost cestujících, bude na palubě přítomen řidič. Ten ale nebude do autonomní jízdy zasahovat, měl by ji jen sledovat a řízení se ujmout výhradně v případě nouze.

Dva elektrické autobusy Scania Citywide LF propojí rychle rostoucí rezidenční oblast Barkarby, která leží asi dvacet kilometrů od centra Stockholmu, s nedalekou stanicí metra. Autobusy budou obsluhovat novou pětikilometrovou trasu se čtyřmi zastávkami. Zpočátku se plánuje, že autonomně vozy pojedou jen asi kilometr z této trasy. V další fázi se počítá, že denně linku využije asi tři sta lidí.

Dopravní a řídicí systémy autonomních autobusů budou spravovat společnosti Scania a Nobina společně. Práce na projektu už začaly, zkoušky by měly nastat příští rok. Během projektu se budou shromažďovat údaje jako průměrná rychlost, spolehlivost systémů, doba provozuschopnosti, časová přesnost spojů, reakce na zpoždění a samozřejmě spokojenost cestujících.

 

, , , , ,Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Anti SPAM *

Buďme v kontaktu

Sledujte VVAutomotive na síti LinkedIn a na Facebooku – buďte v kontaktu s profesionály z oboru. Odebírejte aktuální informace a rozšiřte komunitu odborníků.

LinkedIn Facebook