Doporučujeme, News

Čtvrtstoletí a otevřené dveře

8 června 2018   Galerie

Poslední aktualizace 10. července 2019 od boomerang

Altran měl svůj den. Hořická společnost oslavila výročí tak, že do svého zákulisí pozvala klienty, partnery i veřejnost.

Pětadvacet let, to už je slušná porce let. Firma, se kterou její zakladatelé Lubomír Drašar a Pavel Krois začínali na příslovečném koleně, za tu dobu obrovsky vyrostla a proměnila se, změnila majitele i jméno. Jak je u bývalého Swellu – dnes Altranu – zvykem, každých pět let otevře své brány široké veřejnosti, aby ukázal, co jeho lidé dělají, co umějí a na co mohou být právem pyšní.

Den otevřených dveří proběhl v sobotu 26. května. O dva dny dříve, ve čtvrtek, proběhlo první „zahřívací“ kolo akce určené pro významné klienty a partnery. Slavnosti se zúčastnila mimo jiné ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová nebo starosta Hořic Aleš Svoboda.

„Jako obyvatelka Královéhradeckého kraje a především pak jako správná Hořičanka jsem ráda přijala pozvání na den otevřených dveří této firmy, která je pro nás významná v evropském měřítku. Svou dlouholetou a velmi úspěšnou činností totiž podporuje konkurenceschopnost a propaguje jméno naší republiky ve světě. Je mi potěšením, že evropské fondy umožní další rozvoj jejích aktivit v oblasti výzkumu. Do dalších let proto firmě Altran přeji hodně úspěchů, aby si vychovala nové talenty a případně nalákala talentované výzkumníky ze zahraničí, což v dnešní době není nic lehkého.“
Klára Dostálová, ministryně pro místní rozvoj

 

Po krátkém zahájení všichni přítomní vykročili do hal a zkušeben Altranu, aby se na vlastní oči přesvědčili, že oněch 25 let bylo více než plodných. Rozděleni do několika skupin si prošli celý areál a navštívili vývojovou zkušebnu, oddělení konstrukce nebo vývoje prototypů, zjistili, co znamená A-class surfacing neboli vyhlazování ploch, a podívali se, jak se vyvíjejí zkušební přípravky.

A stejná stanoviště čekala i během soboty na všechny příchozí. Těch do areálu na kraji Hořic dorazilo skoro devět stovek. Kromě výzkumných a vývojových prostor společnosti si návštěvníci mohli prohlédnout celou modelovou řadu automobilky Škoda včetně vylepšení, na kterých Altran spolupracoval, k vidění byla okovaná karoserie modelu Kodiaq nebo závodní speciál v barvách Altranu. Pro ilustraci toho, jak společnost přispívá k větší bezpečnosti na světových silnicích, byl k dispozici nárazový simulátor.

„Krizi jsme překonali a jsem rád, že vidím firmu v dobrém stavu. Předávali jsme ji v roce 2014 a mě moc těší, že se jí daří dál držet vysoký standard. Často jezdím kolem, s potěšením sleduji, že firma roste – když jsme odcházeli, byla asi poloviční. Občas se i zastavím, ale nijak často, tak jednou za rok. Musím říct, že zpočátku jsem se bál nostalgie, ale není to zdaleka tak zlé. (Smích)“
Lubomír Drašar, zakladatel společnosti Swell

 

Na své si přišli samozřejmě i ti nejmenší: vedle obligátního skákacího hradu byl připravený program z dílny libereckého vědecko-zábavního parku IQLandia včetně laboratoří a vědecké show.

„Před pěti lety, když jsme dnem otevřených dveří slavili dvacetiny firmy, měl Swell 124 zaměstnanců. Rok jsme uzavírali s tržbami 166 milionů korun a spolupracovali jsme se 105 subjekty. Dnes je naše firma více než dvojnásobná: máme 271 zaměstnanců, loňské tržby čítaly 433 milionů korun a naše služby využívá 204 firem. Od roku 2014 do roku 2017 jsme vygenerovali celkem 214 milionů zisku. Ve stejných letech jsme postupně investovali zpět do dalšího rozvoje 33, 46, 65 a 71 milionů korun, tedy celkem 215 milionů. S úspěchem jsme využili celkem 31,5 milionu z dotačního programu Potenciál pro investice do zkušebních technologií, do kterého jsme zapojeni i letos a příští rok. A protože jsme přesvědčili i Altran, že investice umíme řídit a zhodnocovat, mohli jsme ,otevřít dveře i do dalších nových prostor vývojové zkušebny, dokončené čtvrté etapy výstavby Centra vývojových služeb,“ hodnotí uplynulé období ředitel společnosti Altran Petr Havlík.

Marketingový manažer společnosti Pavel Kohout doplňuje svůj pohled na dvoudenní událost: „Příprava tak rozsáhlé akce, jako je den otevřených dveří společnosti, kde většina produkce podléhá přísnému utajení, je kolektivní práce všech lidí ve firmě, nikoliv jednotlivců. A i když to byly občas nervy, podařilo se akci dotáhnout do zdárného konce. Ohlasy na průběh i zvolený program byly velmi pozitivní, a to jak od návštěvníků, tak od pořadatelů. Chtěl bych tímto poděkovat všem přímým i nepřímým spolupracovníkům.“

„Doufám, že se přišlo podívat co nejvíc Hořičáků. Altran je velká firma a hodně zajímavý zaměstnavatel, ovšem když jsem dnes procházel halami, moc místních jsem neviděl. A to je škoda, protože třeba to strojní vybavení, které mají, je fascinující. Tohle by si naši lidé měli prohlédnout a uvědomit si, jak silnou a moderní firmu světové úrovně u nás máme. Pro město je její přítomnost velké plus. Přímá podpora ze strany města je složitá, my se musíme snažit, aby Hořice dobře vypadaly a byly příjemným místem k životu – pak sem totiž budou přicházet odborníci z celé republiky i ze zahraničí, což se právě v případě Altranu děje.“
Aleš Svoboda, starosta Hořic

 

Na závěr přidává osobní poznámku ředitel Petr Havlík: „Když jsme se o Velikonocích v roce 2014 bavili se zakladateli o mém převzetí jednatelství firmy, měl jsem jediné přání: aby se Swell jednou stal evropskou firmou. Předpokládám, že jejich přáním bylo, aby se firma udržela ve zdravé kondici, aby pokračovala a nadále se rozvíjela. Swell se stal nejen evropskou firmou, Altran CZ je dnes součástí dokonce největší světové firmy v oboru technického vývoje. Mně se přání splnilo a doufám, že i jim. Poděkování za to patří v první řadě všem našim zaměstnancům, bez nichž by to nešlo, stejně jako bez našich zákazníků a partnerů.“

Jste s Altranem ve styku? Sledujete, jak se od roku 2014 vyvíjí?
Jezdím kolem firmy za rodiči do Bydžova a sleduji, jak staví a zvětšují areál a haly. Někdy se i zastavím, protože ještě řešíme některé věci z minulosti jako pronájmy, dobíhají faktury a podobně. Někdy se také s lidmi z firmy sejdeme na obědě. Jsem rád, že se přede mnou neschovávají. (Smích.)Když zhodnotíte, co jste dnes viděl – jste hrdý?
Jistě. Především jsem rád, že dál jedou v duchu, ve kterém jsme firmu opouštěli. Měli jsme vize a to, co my jsme nastartovali, oni dokázali ještě o notný kus dál rozvinout. Nejvíc to je vidět ve zkušebně. My jsme začínali v garáži v domě Komerční banky na náměstí s jedním stolem, jedním počítačem a jedním malým vibračním strojem. Zrovna dnes jsme na to vzpomínali. A dnes je to stěžejní část firmy.Co byste Altranu do dalších let popřál?
Hodně kreativních lidí, kteří budou k firmě loajální. A aby krize, která zase jednou jistě přijde, byla pro ně co nejšetrnější.
Pavel Krois, zakladatel společnosti Swell

 

, , , , , , ,Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Anti SPAM *

Buďme v kontaktu

Sledujte VVAutomotive na síti LinkedIn a na Facebooku – buďte v kontaktu s profesionály z oboru. Odebírejte aktuální informace a rozšiřte komunitu odborníků.

LinkedIn Facebook