Vodík | Foto: Toyota

Doporučujeme, Horizonty

Do roku 2050 o 20 procent nižší emise CO2. Díky vodíku

29 listopadu 2017  

Během následujících tří dekád se obyvatelstvo planety rozroste o další dvě miliardy lidí a bude potřeba víc a víc energie. Iniciativa sdružující osmnáct předních světových firem si myslí, že řešením může být vodík.

Tomuto plynnému prvku jsme se podrobněji už jednou věnovali začátkem prázdnin jsme psali o tom, jak vodíkové automobily vlastně fungují, a přidali jsme i úvahy a polemiky dvou expertů nad budoucností tohoto paliva.

Dnes bychom se na toto jistě zajímavé palivo rádi podívali z poněkud globálnějšího pohledu: někteří odborníci totiž tvrdí, že právě vodík by mohl lidstvu a jeho energetickým potřebám dost výrazně pomoci. A také ulevit životnímu prostředí.

Vodíkové kolegium na scéně

V půlce listopadu se v Bonnu během klimatické konference COP 23 sešlo osmnáct čelných představitelů různých průmyslových odvětví, aby světu předložili vůbec první vizi svého druhu o budoucí roli vodíku. Tato koalice, která si říká Vodíkové kolegium, ve spolupráci s poradenskou společností McKinsey přišla s velice konkrétními čísly ukazujícími na potenciál vodíku: dvacetiprocentní snížení emisí CO2, schopnost vytvořit pracovní příležitosti v objemu 2,5 bilionu dolarů a do roku 2050 vytvořit víc než třicet milionů pracovních míst.

Sdružení za vodík
Vodíkové kolegium, založené při příležitosti Světového ekonomického fóra v Davosu počátkem roku 2017, je svého druhu první celosvětovou iniciativou vedoucích představitelů firem usilující o prosazování vodíkových technologií v rámci celosvětových energetických změn. Kolegium dnes tvoří osmnáct předních nadnárodních firem: Air Liquide, Alstom, Anglo American, Audi, BMW GROUP, Daimler, ENGIE, General Motors, Honda, Hyundai Motor, Iwatani, Kawasaki, Plastic Omnium, Royal Dutch Shell, Statoil, The Linde Group, Total a Toyota – a deset dalších významných hráčů: Ballard, Faber Industries, Faurecia, FirstElement Fuel (True Zero), Gore, Hydrogenics, Mitsubishi, Mitsui & Co, Plug Power a Toyota Tsusho. Uvedené uskupení vykazuje celkové tržby přes 1,5 bilionu eur a celosvětově zaměstnává více než dva miliony pracovníků.

Studie nazvaná Hydrogen, Scaling up představuje ucelený a čísly podpořený strategický plán celosvětového nasazení vodíku. Ten by podle odborníků do roku 2050 mohl pokrýt skoro pětinu veškerých světových potřeb energie. V porovnání s dnešním stavem by roční emise CO2 mohly klesnout asi o šest gigatun. Zároveň by se vodík mohl asi z dvaceti procent podílet na opatřeních, která mají omezit nárůst globální teploty o dva stupně Celsia.

Populace poroste. Bude vodík lékem?

A konkrétní prognózy pokračují: vodík má údajně dostatečný potenciál k tomu, aby do roku 2030 poháněl zhruba deset až patnáct milionů osobních aut a 500 tisíc náklaďáků a uplatnil se i v celé řadě dalších odvětví, jako je průmyslová výroba, vytápění a napájení budov nebo výroba a ukládání elektřiny. Studie předpovídá, že do roku 2050 by celková roční poptávka po vodíku mohla až desetinásobně narůst na bezmála 80 EJ (exajoulů, 1018), což by uspokojilo 18 procent z celkové světové poptávky po energiích. Podle odhadů do zmiňovaného roku 2050 na světě přibudou dvě miliardy lidí a vodík by tak mohl být zajímavým a udržitelným zdrojem energie.

Spolupředsedající Vodíkového kolegia a předseda správní rady Toyota Motor Corporation Takeši Učijamada k tomu na konferenci řekl: „V 21. století musí svět absolvovat přechod k co nejširšímu uplatňování energií s nízkou uhlíkovou stopou. Vodík je pro tento přechod nepostradatelný, neboť jej lze využívat k ukládání a přepravě energie z větru, slunce a dalších obnovitelných zdrojů, s následným využitím v dopravě a mnoha dalších odvětvích. Vodíkové kolegium vytyčilo sedm hlavních rolí vodíku, a proto vyzýváme vládní orgány i investory, aby jej v energetickém plánování zahrnuli mezi priority. Čím dříve se vodíkové hospodářství rozběhne, tím lépe, a my všichni se zasazujeme o to, aby byl tento plán jednou naplněn.“

Reálná šance

Plány jsou to víc než smělé a je nasnadě, že nasazení vodíku na celém světě bude znamenat tučné investice. Do roku 2030 má jít o dvacet až 25 miliard dolarů ročně, celkem asi 280 miliard. Studie však nelétá v oblacích a předpokládá, že pokud se podaří udržet regulace, vše dlouhodobě dobře koordinovat a nastartovat podpůrné programy, je přilákání investic ke globálnímu prosazení vodíkových technologií reálné.

Pro představu: dnes se ve světě každoročně do energií investuje přes 1,7 bilionu dolarů včetně 650 miliard do ropy a plynu, 300 miliard do obnovitelných zdrojů elektřiny a přes 300 miliard dolarů do automobilového průmyslu.

„Studie potvrzuje postavení vodíku coby klíčového pilíře energetických změn a podporuje jeho nasazení v nejširším světovém měřítku. Vodík bude v některých odvětvích a zeměpisných oblastech zcela nezbytnou hybnou silou energetických změn. Čím dříve se nám realizace podaří, tím dříve si budeme užívat očekávaných přínosů vodíku ve prospěch našeho hospodářství i celé společnosti,“ uvedl Benoît Potier, předseda správní rady společnosti Air Liquide. „Technologie jsou již připravené a klíčoví hráči v průmyslu vykazují potřebné nasazení. K realizaci je zapotřebí koordinované úsilí zainteresovaných stran a rolí Vodíkového kolegia je stát v čele těchto snah,“ dodal Takeši Učijamada.

Vodíkové kolegium tedy vyzývá investory, politiky a firmy, aby se zapojili a přispěli k rychlejšímu prosazení vodíkových technologií v rámci celosvětových energetických změn. A co myslíte vy? Je tohle dobrý směr, má vodík budoucnost dokonce v tak velkém celosvětovém rozsahu, jak představená studie uvádí?

, , , , , , ,Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Anti SPAM *

Buďme v kontaktu

Sledujte VVAutomotive na síti LinkedIn a na Facebooku – buďte v kontaktu s profesionály z oboru. Odebírejte aktuální informace a rozšiřte komunitu odborníků.

LinkedIn Facebook