Poslední aktualizace 17. srpna 2020 od jirikubes
Automobilka na projektu spolupracuje s Grupo Sesé, jejíž logistické centrum ve městě Abrera spojují s nedalekou továrnou v Martorellu drony. První ostrá dodávka se uskutečnila před půlkou července. To byl první krok k doručování dílů drony, aby se mezi výrobními linkami začaly díly doručovat rychleji.
Vzduchem ze skladu na montážní linku putují volanty a airbagy. Na pilotní projekt dohlíží místní úřad pro civilní letectví a Evropská agentura pro bezpečnost letectví EASA. Ve zkušebním režimu se počítá s několika lety denně.
Nechat si díly doručovat drony přispěje k větší pružnosti výrobních linek: obě místa, která dělí zhruba dva kilometry, spojí během pouhých patnácti minut, čímž dále vylepší dodávky přesně na čas (just-in-time). Spojení zatím obstarávají nákladní vozy a cesta dílů k montáži trvá hodinu a půl. Díky inovativnímu vzdušnému způsobu tak potřebný díl na montážní linku doputuje na čas přesně v okamžiku, kdy je během výroby automobilu potřeba.
Projekt je součástí přibližování automobilky SEAT k Průmyslu 4.0 (čtěte například tady nebo tady). Společnost v současné době prochází ambiciózním přerodem na chytřejší, propojenou a více digitalizovanou. Cílem je zefektivnění výroby, větší pružnost a udržitelnost. Doručování dílů pomocí dronů znamená významné snížení emisí CO2 v porovnání s přepravou nákladními automobily. Navíc se k dobíjení akumulátorů dronů používá elektřina z obnovitelných zdrojů.
Viceprezident automobilky pro výrobu a logistiku Christian Vollmer, který s nápadem vyzkoušet k doručování drony přišel, při slavnostním prvním letu podotkl: „Dnešní let je odrazovým můstkem k přeměně dodavatelského řetězce v celém automobilovém průmyslu. Doručování prostřednictvím dronů je revolucí v logistice, které – tak jako právě v případě naší automobilky – zkrátí dodací časy až o osmdesát procent. Touto inovací podporujeme Průmysl 4.0 a budeme díky ní efektivnější, pružnější, více konkurenceschopní a naše výroba bude o poznání udržitelnější.“
Šéf Grupo Sesé Ángel Pueyo k tomu dodal: „Tento projekt, který nám SEAT představil před několika měsíci, je krásným příkladem našeho záměru stát v čele inovací a procesního vývoje, který nám pomůže optimalizovat a vylepšit dodavatelské řetězce našich klientů. Získáváme díky němu pozici celosvětového a komplexního logistického operátora.“
Že to automobilka SEAT s moderními technologiemi a postupy myslí opravdu vážně, ukazuje kromě přepravních dronů například plánování dodávek pomocí počítačových simulací, využívání chytré manipulace ve skladech nebo autonomní navigační systémy. Firma také ke sledování a řízení hlavních zařízení a infrastruktury v reálném čase používá takzvaná velká data a umělou inteligenci. Dokonce za tyto logistické inovace získala ocenění na červnové logistické výstavě v Barceloně: cenu v kategorii digitalizace dodavatelského řetězce Christianu Vollmerovi předával sám král Filip VI. Španělský.
automobilky, automotive projekty, doporučujeme, novinky z automotive, technologie aut
Sledovat komentáře přes RSS