Doprava dilu drony

Doporučujeme, Technologie

Doručování dílů drony

20 srpna 2019   Galerie

Poslední aktualizace 17. srpna 2020 od jirikubes

Továrna automobilky SEAT je první ve Španělsku, která se rozhodla pro doručování dílů drony.

Automobilka na projektu spolupracuje s Grupo Sesé, jejíž logistické centrum ve městě Abrera spojují s nedalekou továrnou v Martorellu drony. První ostrá dodávka se uskutečnila před půlkou července. To byl první krok k doručování dílů drony, aby se mezi výrobními linkami začaly díly doručovat rychleji.

Vzduchem ze skladu na montážní linku putují volanty a airbagy. Na pilotní projekt dohlíží místní úřad pro civilní letectví a Evropská agentura pro bezpečnost letectví EASA. Ve zkušebním režimu se počítá s několika lety denně.

Nechat si díly doručovat drony přispěje k větší pružnosti výrobních linek: obě místa, která dělí zhruba dva kilometry, spojí během pouhých patnácti minut, čímž dále vylepší dodávky přesně na čas (just-in-time). Spojení zatím obstarávají nákladní vozy a cesta dílů k montáži trvá hodinu a půl. Díky inovativnímu vzdušnému způsobu tak potřebný díl na montážní linku doputuje na čas přesně v okamžiku, kdy je během výroby automobilu potřeba.

Projekt je součástí přibližování automobilky SEAT k Průmyslu 4.0 (čtěte například tady nebo tady). Společnost v současné době prochází ambiciózním přerodem na chytřejší, propojenou a více digitalizovanou. Cílem je zefektivnění výroby, větší pružnost a udržitelnost. Doručování dílů pomocí dronů znamená významné snížení emisí CO2 v porovnání s přepravou nákladními automobily. Navíc se k dobíjení akumulátorů dronů používá elektřina z obnovitelných zdrojů.

Revoluce v logistice?

Viceprezident automobilky pro výrobu a logistiku Christian Vollmer, který s nápadem vyzkoušet k doručování drony přišel, při slavnostním prvním letu podotkl: „Dnešní let je odrazovým můstkem k přeměně dodavatelského řetězce v celém automobilovém průmyslu. Doručování prostřednictvím dronů je revolucí v logistice, které – tak jako právě v případě naší automobilky – zkrátí dodací časy až o osmdesát procent. Touto inovací podporujeme Průmysl 4.0 a budeme díky ní efektivnější, pružnější, více konkurenceschopní a naše výroba bude o poznání udržitelnější.“

Šéf Grupo Sesé Ángel Pueyo k tomu dodal: „Tento projekt, který nám SEAT představil před několika měsíci, je krásným příkladem našeho záměru stát v čele inovací a procesního vývoje, který nám pomůže optimalizovat a vylepšit dodavatelské řetězce našich klientů. Získáváme díky němu pozici celosvětového a komplexního logistického operátora.“

Že to automobilka SEAT s moderními technologiemi a postupy myslí opravdu vážně, ukazuje kromě přepravních dronů například plánování dodávek pomocí počítačových simulací, využívání chytré manipulace ve skladech nebo autonomní navigační systémy. Firma také ke sledování a řízení hlavních zařízení a infrastruktury v reálném čase používá takzvaná velká data a umělou inteligenci. Dokonce za tyto logistické inovace získala ocenění na červnové logistické výstavě v Barceloně: cenu v kategorii digitalizace dodavatelského řetězce Christianu Vollmerovi předával sám král Filip VI. Španělský.

, , , ,



Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Anti SPAM *

Buďme v kontaktu

Sledujte VVAutomotive na síti LinkedIn a na Facebooku – buďte v kontaktu s profesionály z oboru. Odebírejte aktuální informace a rozšiřte komunitu odborníků.

LinkedIn Facebook