formule, vysoké školy

Born this way

Formule 1 ve školách (1. část)

16 dubna 2015   Galerie

Natankovat, zvolit správné obutí, připravit depo. Kdo startuje z pole position? Tohle všechno známe z formule 1 dobře – co když ale monoposty jezdí na CO2 a řídí je náctiletí rádiem?formule, balza, vysoké školy

Řeč je o velmi zajímavém studentském projektu Formule 1 ve školách. Tahle vzdělávací soutěž se koná po celém světě a pro studenty je to příležitost, jak zažít kolotoč příprav, navrhování, zkoušení, testování a pak i závodění. Atmosféra s vůní benzínu.

Pardon, vlastně oxidu uhličitého.

O co jde? Úkolem studentských týmů je navrhnout, zkonstruovat, otestovat a vyrobit vlastní model monopostu poháněného CO2. A pak s ním závodit. A vyhrát.

Týmy – složené z manažera, výrobního a designového inženýra nebo grafika – se během soutěže učí používat CAD software, v němž navrhují model formule, analyzují jeho chování za jízdy pomocí virtuálního aerodynamického tunelu či používají CAM software, v kterém vygenerují data pro výrobu. Tu na základě těchto dat obstará malá CNC frézka.

V hlavní roli balza

Týmy, které čítají tři až šest členů (z nichž každý má přesně stanovenou funkci, za kterou odpovídá), navrhují, konstruují, analyzují, vyrábějí, testují a závodí s modelem formule 1. Ten je z balzového dřeva a na délku měří 30 centimetrů. O pohon se stará motorek poháněný CO2. Chtějí-li týmy v soutěži uspět, musí bedlivě sledovat nejnovější trendy z „dospělé“ F1, aby se jejich model velkým monopostům co nejvíc blížil.

Projekt Formule 1 ve školách vznikl v roce 1999 v Anglii a během let se rozšířil do dalších zemí. Dnes se do soutěže zapojují týmy ze třiceti zemí světa, celkem jde o 9 milionů studentů.

Licenci pro Česko a Slovensko koupila v roce 2008 agentura BPA. V tomto roce se také konal první ročník domácí soutěže.

Světové finále loňského ročníku se konalo v hlavním městě Spojených arabských emirátů Abú Dhabí. Letošní roční vyvrcholí v Singapuru.

Pokračování čtěte zde.

, , , , , , , ,Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Anti SPAM *

Buďme v kontaktu

Sledujte VVAutomotive na síti LinkedIn a na Facebooku – buďte v kontaktu s profesionály z oboru. Odebírejte aktuální informace a rozšiřte komunitu odborníků.

LinkedIn Facebook