DeLorean DMC-12 z filmu Návrat do budoucnosti, Universal Studios na Floridě | Foto: Wikimedia

Doporučujeme, Relax

Hvězdy stříbrného plátna

27 září 2017   Galerie

Poslední aktualizace 10. července 2019 od boomerang

Sophia Lorenová, Marlon Brando, Audrey Hepburnová, Paul Newman? Ne, o těch psát nechceme. Přinášíme výběr těch největších filmových hvězd mezi automobily.

Všichni ti oskaroví herci a herečky nejen z Hollywoodu si během svých kariér získávali místo na výsluní a hvězdnou slávu za množství nezapomenutelných scén a legendárních momentů filmů i televizních seriálů ale vděčíme strojům dá se říct obyčejným. Autům. Některá se stala skutečnými hrdiny, ovlivnila celé generace diváků, stala se ikonami popkultury. Projděte si s námi výběr těch nejslavnějších. Trocha oddechového čtení a vzpomínání na dlouhý sváteční víkend.

Tři temní rytíři

Jedna z největších legend hned na úvod: batmobil. Ten původní, postavený pro televizní seriál v šedesátých letech, byl předělaný Ford Lincoln Futura z roku 1955. V moderní Nolanově trilogii (Batman začíná z roku 2005 a dvojice filmů s Temným rytířem z let 2008 a 2012) pak Christian Bale jezdí ve vozu Tumbler, který přišel na čtvrt milionu amerických dolarů. Pohání ho 5,7litrový motor Chevrolet V8 o výkonu čtyři sta koní, karoserie je vyrobená z 65 panelů z uhlíkových a skelných vláken a zavěšení předních kol disponuje zdvihem víc než 75 centimetrů. I přes neuvěřitelný průměr zadních offroadových kol 37 palců dokáže prý vůz zrychlit z nuly na stovku za pět vteřin.

Nezmínit nemůžeme ani oblíbený osmdesátkový televizní seriál Knight Rider s Davidem Hasselhoffem v hlavní roli tedy vlastně ne, ústředním hrdinou byl vůz KITT (Knight Industries Two Thousand). Původně to měl být Datsun 280ZX, když ale Pontiac v roce 1982 představil svůj Trans Am, rozhodli se producenti pro něj. Auto umělo skákat přes překážky (pozorný divák si na mnoha místech může všimnout nájezdové rampy), autonomně jezdit a samozřejmě konverzovat. O pohon se staral pětilitrový agregát V8 uložený za legendárním předním červeným skenerem. Když hrdina Michael Knight sedí v autě a jede na „autopilota“, řídí ve skutečnosti člověk na sedadle spolujezdce v těchto scénách se totiž využívalo vozů s pravostranným řízením. Tvůrci použili celkem 23 aut, z čehož pouze jedno během natáčení zničili. Dalších sedmnáct po skončení sešrotovali, takže se zachovalo pouhých pět kusů této legendy.

Cesty časem

Pamatujete na excentrického vědce Emmeta Browna, který vynalezne takzvaný proudový kapacitátor, tedy zařízení umožňující cestovat v čase? Umístí ho do vozu DeLoreanDMC-12 a známý příběh filmu Návrat do budoucnosti je na světě. Vůz z roku 1981 byl ikonický sám o sobě, jeho šedý nerezový kabát s „racčími dveřmi“ pocházel z pera Giorgetta Giugiara.

Velký sporťák to ale nebyl, kvůli karoserii vyrobené z laminátu potaženého vrstvou nerezové oceli byl vůz příliš těžký, navíc ho poháněl celkem unylý 2,8litrový motor V6 s výkonem 97 (pro USA) nebo 112 (pro Evropu) kilowattů. Proslýchá se, že filmaři motor proto nahradili jednotkou V8 z Porsche 928, díky čemuž  student Marty McFly mohl vůz rozhýbat na potřebných 88 mil za hodinu (140 km/h) a dopravit se zpátky do roku 1955 (tachometr vozu byl cejchovaný pouze do 85 mil, a tak ho pro natáčení museli filmaři vyměnit za jiný s maximem 95 mil). Automobilka Ford prý producentům nabízela sedmdesát tisíc dolarů, když se strojem času stane model Mustang; jejich odpověď byla prozaická: „Doktor Brown nejezdí Mustangem.“

Sanitkou na duchy

Další skvost pochází z New Yorku: Cadillac Ecto-1 z roku 1959 je naprostá klasika filmu Ivana Reitmana Krotitelé duchů z roku 1984. Šlo o sanitní verzi vozu Cadillac Miller-Meteor Futura, která skýtala dostatek místa pro čtveřici neohrožených duchobijců i jejich výbavu. Vůz se po uvedení filmu stal ve Spojených státech nesmírně oblíbeným a dodnes na tamních silnicích můžeme potkat řadu aut upravených do podoby Ecto-1 (a to nejen různé typy Cadillaců, ale i jiných vysloužilých sanitek). Mánie šla tak daleko, že najít původní neupravený model Miller-Meteor Futura je dnes velký unikát.

Bond. James Bond

Je tohle to vůbec nejmilovanější filmové auto? Pro mnohé asi ano: vždyť i bez všech technických vychytávek se jedná o mistrovské dílo. Slavné automobily agenta Jejího Veličenstva mají původ v jednom modelu Aston Martin DB5 z roku 1964, který se objevil ve snímcích Goldfinger a Thunderball se Seanem Connerym. Podpora agenta 007 zahrnovala samopal, vystřelovací sedačku, kouřovou clonu nebo rozprašovač oleje.  Když se na Bondovo auto díváme z dnešního pohledu, možná tím nejzajímavějším prvkem byla obrazovka s mapou náznak dnešních navigací.

A že původní bondovské kočáry jsou opravdu ceněným zbožím, dokládají jejich ceny: jeden z původních DB5 se nedávno vydražil v přepočtu za víc než sto milionů korun.

Chybí vám ve výčtu některá „plechová“ filmová hvězda? Slavná Eleanor neboli Mustang z remaku 60 sekund s Nicolasem Cagem a žlutý originál z původního filmu z roku 1974? Proslulý Dodge Charger modelových roků 19681970, který se objevil v mnoha filmech a seriálech? Postapokalyptické sci-fi Šílený Max z roku 1979 s Melem Gibsonem a jeho Fordem Falcon XB GT 1973? Či snad první generace Lotusu Esprit z roku 1976, který se umí proměnit na ponorku v bondovce Agent, který mě miloval? Anebo třeba krásný hot rod Ford Deuce Coupé ročníku 1932 z filmu George Lucase Americké graffiti z roku 1973?

Který vůz je pro vás tou největší ikonou? (A který film s jedním z těchto krasavců si o následujícím prodlouženém víkendu pustíte?)

, , , , ,1 Response

  1. Greg24 napsal:

    Ford je úplně trapnej jak se snaží všude vecpat jeho auto … celkem smůla, když nabídnou 70 000 dolarů, ještě v té době a oni jim řeknou, že doktor nejezdí v mustangu 😀 😀 😀 Ale většinou řeknou jo, například Ken block, asi většině lidí bylo divný, proč ze superauta jako je subaru impreza přešel na takovou srajdu jako je Ford, ale kdyby aspoň vzali Focusa, ale fiesta je opravdu srajda, ford zaplatil kompletní předělání na WRC fiestu a teď už si nepamatuji kolik to bylo, ale bylo to dost aby s tím jezdil Block

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Anti SPAM *

Buďme v kontaktu

Sledujte VVAutomotive na síti LinkedIn a na Facebooku – buďte v kontaktu s profesionály z oboru. Odebírejte aktuální informace a rozšiřte komunitu odborníků.

LinkedIn Facebook