3D tisk kovů

Doporučujeme, Technologie

Jak na výrobu kovových dílů ve velkém? Tisknout!

5 listopadu 2018   Galerie

Poslední aktualizace 10. července 2019 od boomerang

Nižší cena a padesátkrát vyšší produktivita – to je nová technologie 3D tisku kovu od HP. Přispěje k urychlení čtvrté průmyslové revoluce?

Na veletrhu 2018 International Manufacturing Technology Show (IMTS) v Chicagu představila společnost HP projekt nazvaný Metal Jet, nejpokročilejší technologii pro 3D tisk kovu na světě určenou pro velkoobjemovou výrobu funkčních kovových dílů. Oproti jiným metodám 3D tisku nabízí až 50krát vyšší produktivitu při výrazně nižší ceně. Již nyní ji pro tovární výrobu hotových součástek začínají využívat výrobní společnosti GKN Powder Metallurgy a Parmatech, které dostávají objednávky od globálních zákazníků jako Volkswagen a Wilo a inovátorů trhu, jako jsou Primo Medical Group a OKAY Industries.

Protože chce HP zcela změnit současnou podobu práce designérů i výroby, spouští také službu Metal Jet Production Service. Ta zákazníkům po celém světě umožní rychle realizovat nové návrhy 3D dílů, vyrábět hotové díly ve velkém objemu a integrovat HP Metal Jet do svých dlouhodobých výrobních plánů.  

Přečtěte si o aditivní výrobě polymerů.

„Nacházíme se uprostřed digitální průmyslové revoluce, která mění celý výrobní průmysl o celkové hodnotě zhruba 12 bilionů dolarů. HP napomáhal uskutečnění této transformace prací na sériové 3D výrobě plastových částí a nyní chce svou snahu zdvojnásobit pomocí technologie HP Metal Jet pro 3D tisk kovů,“ řekl Dion Weisler, výkonný ředitel a prezident společnosti HP. „Její dosah je obrovský – jenom automobilový, průmyslový nebo zdravotnický sektor ročně vyrobí stovky miliard kovových dílů. Naše nová 3D tisková platforma Metal Jet a Production Service přinese rychlost, kvalitu a úspory, díky nimž budou naši zákazníci moci od základu změnit způsob, jakým v současné digitální době zpracovávají návrhy, vyrábějí a dodávají nová řešení na trh.“

HP Metal Jet je průlomová technologie založená na takzvaném „binder jettingu“ s přesností na úrovni jednotlivých voxelů, která využívá více než třicet let zkušeností s vývojem tiskových hlav a chemických vlastností a procesů. S tiskovou podložkou o rozměrech 430 x 320 x 200 mm, čtyřnásobnou redundancí trysek, dvojnásobným množstvím tiskových lišt a výrazně nižším podílem pojiva na celkové hmotnosti umožní Metal Jet ve srovnání s jinými řešeními pro 3D tisk kovů vyšší produktivitu i spolehlivost při nízkých pořizovacích i provozních nákladech.

Průmyslové obory se začnou měnit

Jako první navázala s HP spolupráci společnost GKN Powder Metallurgy, která začne ve svých továrnách využívat technologii HP Metal Jet pro výrobu funkčních kovových částí pro automobilové a průmyslové společnosti jako Volkswagen a Wilo. GKN Powder Metallurgy je přední světový výrobce materiálů a produktů pomocí technologií založených na práškové metalurgii, pod nějž spadají značky GKN Sinter Metals, GKN Hoeganaes a GKN Additive Manufacturing. Ročně vyrobí přes tři miliardy komponent a podle jeho odhadů pro své zákazníky ze všech oborů vytiskne pomocí technologie Metal Jet už v příštím roce miliony součástek.

Přečtěte si: Je lepší lisovat, tisknout nebo spékat?

„Stojíme na začátku éry, ze které již nebude návratu: přichází budoucnost masové výroby pomocí 3D tisku. Nová technologie Metal Jet umožní rozšířit oblast našeho podnikání, neboť se budeme moci chopit nových příležitostí, kterým dříve bránila příliš vysoká cena,“ řekl Peter Oberparleiter, výkonný ředitel GKN Powder Metallurgy. „Budeme moci posunout produktivitu a možnosti našich zákazníků na dosud nevídanou úroveň díky ekonomickým i technologickým výhodám systému Metal Jet.“

Volkswagen, jedna z největších automobilek na světě, začleňuje Metal Jet do svého dlouhodobého konstrukčního a výrobního plánu. Výsledkem spolupráce mezi Volkswagenem, GKN Powder Metallurgy a HP bude možnost rychlé masové výroby součástek na míru — například individualizovaných kroužků na klíče a štítků s názvy modelových řad. Víceletý plán Volkswagenu na použití technologie Metal Jet počítá také s výrobou namáhanějších funkčních částí s náročnějšími konstrukčními požadavky, jako jsou hlavy řadicích pák a úchyty zpětných zrcátek. Se vstupem elektromobilů do masové výroby se očekává, že HP Metal Jet najde další využití například při odlehčování kovových dílů s bezpečnostní certifikací.

„Automobilový průmysl prochází revolucí – zákazníci dnes již očekávají personalizaci. Navíc jen do roku 2025 uvedou značky skupiny Volkswagen na trh osmdesát nových elektrických modelů,“ řekl Martin Goede, šéf technologického plánování a vývoje ve Volkswagenu. „Jeden automobil se skládá z šesti až osmi tisíc dílů. Velkou výhodou aditivních technologií jako Metal Jet je, že řadu z těchto dílů můžete vyrobit, aniž byste museli nejprve postavit výrobní nástroje. Zkrácením cyklu ve výrobě můžeme zpracovat velmi rychle větší objemy dílů. Právě proto je nová platforma Metal Jet pro celý náš průmysl obrovským skokem kupředu. Těšíme se, až díky ní zvedneme laťku zase o kus výš a budeme moci nabídnout našim zákazníkům lepší produkty a inovace.“

Přečtěte si: Když se tisknou brzdy.

GKN Powder Metallurgy bude využívat technologii Metal Jet také pro výrobu průmyslových součástek s větší hydraulickou účinností pro společnost Wilo, globálního lídra v oblasti čerpadel a čerpadlových systémů. Wilo bude těžit z jejích výhod například při výrobě rotorů, difuzorů a opláštění, které mají velmi proměnlivé rozměry a zároveň musejí snášet výrazné výkyvy sání, tlaku a teploty.

Změní se i zdravotnický průmysl

HP chce pomoci i zdravotnickému průmyslu, rozhodl se proto spojit síly také se společností Parmatech a rozšířit sériovou výrobu dílů i pro zákazníky jako OKAY Industries, Primo Medical Group a další. Parmatech je světový lídr v oblasti plastického vstřikování kovů a ve zpracování kovů se mu daří být průkopníkem už více než 40 let. Specializuje se přitom právě na výrobu velkého objemu levných kovových dílů pro zdravotnictví a těžký průmysl.

„Metal Jet představuje první 3D technologii skutečně použitelnou pro výrobu kovových dílů určených pro průmyslové využití. Naši zákazníci vyžadují extrémní výkon, kvalitu a spolehlivost a díky této technologii máme jistotu, že jejich očekávání dokážeme překonat,“ řekl Rob Hall, prezident společnosti Parmatech. „Brzy nasadíme HP Metal Jet do našich továren a začneme vyrábět složité součástky jako chirurgické nůžky a endoskopické kleště, ale i nové výrobky a geometrie, které konvenčními technologiemi pro zpracování kovů není možné vyrobit. Technologie Metal Jet bude klíčová pro vývoj inovativních řešení šitých na míru našim zákazníkům a jejich potřebám.“

Již v první polovině roku 2019 budou zákazníci moci nahrávat soubory s 3D návrhy a získávat finální díly ve velkém objemu díky nové službě Metal Jet Production Service. Tyto díly budou vyráběny ve spolupráci s již zmíněnými partnery HP, společnostmi GKN Powder Metallurgy a Parmatech, aby byl zaručen ten nejvyšší standard kvality jejich zpracování.

 

, , , , ,Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Anti SPAM *

Buďme v kontaktu

Sledujte VVAutomotive na síti LinkedIn a na Facebooku – buďte v kontaktu s profesionály z oboru. Odebírejte aktuální informace a rozšiřte komunitu odborníků.

LinkedIn Facebook