myčka aut

Relax

Když hadr a kbelík nestačí (1. část)

26 března 2015  

Umýt spodek? Vyleštit disky? Vydrhnout a navoskovat? Přichází jaro a kromě domů, teras, verand a zahrad si pořádnou péči zaslouží i naše auta. Takže šup do myčky – přinášíme pohled do jejich historie.

Automyčky vznikly samozřejmě až s příchodem prvních automobilů. Ty automatické, jak je známe dnes, za sebou mají historii poměrně krátkou – tři čtvrtě století.

Na ruční pohon

Majitelé své vozy samozřejmě myli vždy. Ručně. Buď sami, nebo za to někomu platili. V roce 1914 si dva obchodníci v Detroitu otevřeli první „automatickou prádelnu“, jak svému zařízení říkali. Samočinné však zdaleka nebylo, šlo o provoz ve stylu „džber a houba“. Umývaná auta bylo nutné ručně strkat od stanoviště ke stanovišti: jeden pracovník mydlil, druhý splachoval, třetí sušil.

První řekněme automatičtější myčka vznikla v Hollywoodu v roce 1940. Auto už se nepostrkovalo ručně. Zaháklo se za přední nárazník na lano a pomocí navijáku posunovalo dopředu, zatím co ho zaměstnanci namáčeli, mydlili, drhli, otírali a sušili.

Padesátikoňový fén

V roce 1946 přišel muž jménem Thomas Simpson s první poloautomatickou myčkou, která už skutečně zastala většinu ruční práce sama. Byl to pásový dopravník, který se opět zahákl k nárazníku a který auto táhl skrz postřikovač se třemi ručně ovládanými kartáči a sušák o výkonu 50 koní.

O pět let později, v roce 1951, pánové Archie, Dean a Eldon Andersonovi vymysleli, jak proces zautomatizovat úplně. Bratři v domovském Seattlu zkonstruovali první kompletně „hands-free“ myčku. Auta byla tažena tunelem, kde na ně stroje chrlily pěnu, velké kartáče je drhly, voda z trysek omývala a obrovské fény sušily. Byla to bomba. Netrvalo dlouho a vznikala další a další samočinná zařízení.

Jak často jezdíte do myčky?

Automobilové myčky jsou globální byznys. Moderní svět se točí kolem aut a jejich majitelé si své miláčky všemožně hýčkají – a myjí je. Nejnovější statistika, kterou jsme dohledali, pochází ze Spojených států a je čerstvá, ze začátku letošního února. Byť se čísla vztahují jen na USA, můžeme si podle nich udělat slušný obrázek o celkovém objemu tohoto odvětví.

Statistika uvádí, že na území Spojených států je 113 tisíc automyček, z toho 58 tisíc portálových, kde auto stojí a zařízení jezdí kolem něj dopředu a dozadu. Celkem v tomto oboru pracuje 350 tisíc lidí, roční tržby činí 5,8 miliardy dolarů a každý rok se umyjí 2,3 miliardy aut (8 milionů denně). Průměrná spotřeba vody na jedno auto je 144 litrů a Američané jezdí do myčky nejvíc v sobotu (25 procent návštěv).

 

Pokračování článku zde.

, , , , ,Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Anti SPAM *

Buďme v kontaktu

Sledujte VVAutomotive na síti LinkedIn a na Facebooku – buďte v kontaktu s profesionály z oboru. Odebírejte aktuální informace a rozšiřte komunitu odborníků.

LinkedIn Facebook