model bionického auta Mercedes

Doporučujeme, Relax

Když konstruktéři opisují od ryb, ptáků nebo želv

6 dubna 2017   Galerie

Poslední aktualizace 10. července 2019 od boomerang

Víte, co je bionika? Moderní výrobky inspirované přírodou. Jako třeba Mercedes s karoserií podle korálových ryb nebo vlak s přídí podle zobáku. Projděte si naše starší články o technice, jejímž předobrazem jsou výtvory matky přírody.

Tento mladý vědní obor hledá inspiraci v přírodě a její „vychytávky“ se snaží přenášet do moderního světa. Vznikly tak vysokopevnostní materiály, špínu odpuzující nátěry nebo věc, kterou používáme denně: suchý zip.

V prvním a druhém dílu článku si přečtěte o mořských rybách havýších, jejichž krabicovité tělo je až překvapivě efektivní. Jako předobraz jednoho konceptu posloužili také designérům Mercedesu.

Rychlé japonské vlaky Šinkanzen asi znáte. Při rychlostech přes tři sta kilometrů v hodině musejí být zatraceně aerodynamické. Inženýři se při jejich konstrukci ale potýkali také s ochranou životního prostředí museli minimalizovat hluk při provozu. Nejpalčivější to bylo při vjezdech a výjezdech do a z tunelů, kdy se od vlaků ozýval ohlušující třesk. Řešení Japonci našli v přírodě. Jeden z konstruktérů byl milovníkem ptáků, a tak ho napadlo u nich opisovat. A nový rychlovlak kreslil podle zobáků ledňáčků a pírek sov.

Trojrozměrný tisk je už dnes běžnou záležitostí. U jednoho zajímavého konceptu se konstruktéři inspirovali želvím krunýřem, skelet navrhli jako pavučinu a potáhli ho softshellovou textilií, která umí měnit barvy.

Když už je řeč o automobilovém designu, přečtěte si také o tom, jak tvary budoucích vozů vznikají: od propisek a žlutých papírků až po hliněné modely. A vynechat byste neměli ani zajímavý rozhovor o automobilovém designu s Jiřím Hulákem z Národního technického muzea.

 

, , , , , ,Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Anti SPAM *

Buďme v kontaktu

Sledujte VVAutomotive na síti LinkedIn a na Facebooku – buďte v kontaktu s profesionály z oboru. Odebírejte aktuální informace a rozšiřte komunitu odborníků.

LinkedIn Facebook