mechatronika

Doporučujeme, Technologie

Putování za mechatronikou

9 května 2017  

Poslední aktualizace 11. září 2020 od Jan Knapec

Má ji „na svědomí“ šicí stroj, týká se ale všeho, co dennodenně používáme: od fotoaparátů přes auta po stíhačky. Mechatronika. Přinášíme přehled článků z velké a navýsost zajímavé oblasti.

Pojmenování tohoto veskrze mladého vědního oboru vzniklo ze slov mechanika a elektronika. Spojuje mechanické, strojní a vlastně jakékoli fyzické komponenty s elektronikou a počítačovým řízením. Podstatný prvek je ale ten, že tímto spojením vzniká ještě něco navíc.

Co toto „něco navíc“ znamená? Pojďte si to s námi připomenout. Společně s Michaelem Valáškem, děkanem Strojní fakulty pražského ČVUT, a Jaromírem Kejvalem, vedoucím útvaru – zkoušky a simulace hořické společnosti Altran CZ, jsme se vydali na několikadílné putování tímto zajímavým vědním světem, který se ale dotýká našich životů víc, než si mnohdy umíme představit.

Mechatronika v dílech

V prvním dílu jsme si mechatroniku představili a pátrali jsme po tom, kdy a kde vlastně jako obor vznikla. Asi nepřekvapí, že to bylo v Japonsku. Vysvětlili jsme také, jak to je s tím šicím strojem, a dotkli jsme se i vrcholu lidského konstruování, tedy vojenských stíhaček.

Druhý díl se týkal také aut. Víte, že za stabilizační systém ESP může nepovedený test malého mercedesu?

Třetí zastavení naší výpravy se věnovalo způsobu měření hladiny a kvality oleje v našich autech a podrobně jsme se také podívali na adaptivní tlumiče a jejich využití.

S tím souvisí i poslední čtvrtý díl, který se věnuje výmolům a výtlukům na silnicích. Podívali jsme se velmi podrobně na to, jakým způsobem a proč vlastně vznikají, a zamysleli jsme se také nad jevem zvaným roleta.

, , , , , , ,Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Anti SPAM *

Buďme v kontaktu

Sledujte VVAutomotive na síti LinkedIn a na Facebooku – buďte v kontaktu s profesionály z oboru. Odebírejte aktuální informace a rozšiřte komunitu odborníků.

LinkedIn Facebook