Auto inspirované rybou

Fokus

Mercedes s tělem ryby (1. část)

24 března 2015  

Poslední aktualizace 10. července 2019 od boomerang

Budovy odolné proti zemětřesení díky borovici. Tichý stropní ventilátor s jedním listem inspirovaný javorem. Nebo Mercedes s karosérií à la korálová ryba. To je bionika, tedy moderní technika, která svůj předobraz našla v přírodě.

Díl první: Mercedes a havýši

Mnohé vynálezy současného světa jsou výsledkem více či méně náhodných objevů či pozorování říše zvířat a rostlin. Je tomu už deset let, kdy inženýři automobilky Mercedes-Benz zcela cíleně hledali inspiraci v přírodě. Jejich objevy a práce jsou však zajímavé i dnes, kdy vývoj poskočil o notný kus vpřed.

Výzkumníci ze Stuttgartu se snažili najít ideální tvar, který by co nejpřesněji odpovídal jejich představě aerodynamického, prostorného, bezpečného a ekologického automobilu. Tady se lidé nepídili po novém technickém řešení, ale rovnou a od začátku vědomě opisovali od přírody.

Příroda + technika = bionika

Poměrně mladý vědní obor, který nachází inspiraci v přírodě a její řešení se snaží přenášet do našeho moderního světa. Přes svůj nízký věk už má bionika na svém kontě nemálo zajímavých zlepšení v mnoha oblastech. Příroda nám dala nápady na vysokopevnostní materiály, povrchy s minimálním třením, nátěry, které odpuzují špínu, nebo třeba všem tak dobře známý suchý zip. Termín bionika poprvé použil jeden důstojník amerického letectva v roce 1958, jako první tuto oblast však zkoumal Leonardo da Vinci.

Krabicová ryba jako vzor

Kdo tyhle ryby zná, musí si klepat na čelo. Copak tohle je vzor aerodynamiky? Jenomže onomu ideálu inženýrů a biologů se nejvíc neblíží proudnicová těla žraloků nebo delfínů, ale ryba pěkně hranatá a už vůbec ne dynamická, plavná či agilní.

Havýš. Tahle ryba je doma na korálových útesech a v lagunách tropických moří. A překvapivě toho má hodně společného s auty moderních suchozemských měst: nesmí plýtvat energií a její pohyb musí být co nejúčinnější, což vyžaduje silné svaly a vhodný tvar „karosérie“. Musí dobře odolávat vysokým tlakům a být chráněná před častými kolizemi. A při pátrání po potravě se musí dokázat vměstnat do úzkých štěrbin mezi korály: musí být obratná.

Krabicové tělo havýšů (anglicky boxfish) je efektivnější, než by se zdálo. Příroda je za miliony let evoluce přetvořila do vynikajících plavců, jejichž každá část má svůj opodstatněný úkol.

Kůži ryby tvoří kostnaté šestiúhelníkové pláty spojené do velmi pevného krunýře, díky němuž je havýš skvěle chráněný před poškozením. Tohle pancéřování umožňuje také výborné manévrovací schopnosti – na hranách horní a spodní části těla se totiž tvoří malinké vodní víry, které rybu stabilizují a udržují v potřebném „kurzu“ i v turbulentních oblastech.

Přeneseno na auta: pevnost a aerodynamika. Navíc je při pohledu ze strany tělo havýše nápadně podobné boční siluetě karosérie.

Pokračování článku čtěte zde.

, , , , , ,Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Anti SPAM *

Buďme v kontaktu

Sledujte VVAutomotive na síti LinkedIn a na Facebooku – buďte v kontaktu s profesionály z oboru. Odebírejte aktuální informace a rozšiřte komunitu odborníků.

LinkedIn Facebook