Nautilus na obrázku z roku 1954

Horizonty

Návrat do budoucnosti (1. část)

12 března 2015   Galerie

Poslední aktualizace 10. července 2019 od boomerang

Mnohé z moderních technologií, které dnes považujeme za nedílnou součást našeho světa, byly ještě nedávno pouze předmětem fantazírování futurologů. Jiné jejich nápady nám připadají úsměvně naivní. Ale možná jen proto, že vývoj se prostě ubíral jinými cestičkami.

Pomiňme všechny ostatní oblasti života a zaměřme se na jednu, která je pro člověka významná odjakživa: způsob přepravy z místa na místo. Podívejme se, jak si naši předkové v (nikoli zas tak vzdálené) minulosti představovali budoucnost dopravy.

»Létající auta budou plout vzduchem mezi velkými aglomeracemi, budou odjíždět podle jízdního řádu a z místa na místo přepravovat svůj lidský náklad.«

Henry Litchfield, 1901

Po verneovsku

Jen málo spisovatelů se v předpovídání budoucnosti trefovalo tak dobře jako vizionář Jules Verne. Vždyť je považován za neoficiálního zakladatele sci-fi. Přicházel s nápady ve své době neslýchanými, z nichž mnohé se později staly realitou. Zmiňme například elektricky poháněnou ponorku, televizní zpravodajství, sluneční plachetnice, lunární moduly, videokonference, elektrické křeslo nebo obranné tasery.

Nautilus na obrázku z roku 1954, zdroj: www.historyrundown.com

Nautilus na obrázku z roku 1954, zdroj: www.historyrundown.com

 

Obří kovová ponorka Nautilus z knihy Dvacet tisíc mil pod mořem je poháněna sodíko-rtuťovou baterií. Je 70 metrů dlouhá a v nejširším místě 8 metrů široká a její nejvyšší rychlost činí 50 uzlů (92,5 km/h). K regulaci vztlaku a hloubky ponoru používá nádrže, které se napouštějí a vypouštějí. Posádka získává veškerou potravu z oceánu a loď je vybavena destilačním zařízením k získávání pitné vody z té mořské.

V románu Paříž ve dvacátém století popsal Verne nejen rozmach automobilů v ulicích měst, ale také všemožnou infrastrukturu: předpovídal, že v roce 1960 bude francouzská metropole plná vozidel poháněných stlačeným vzduchem a že po městě bude množství „čerpacích“ stanic.

V knize Robur Dobyvatel psal o létajících strojích těžších než vzduch více než čtyři desetiletí před prvními letadly. Popsal obrovskou létající loď Albatros se 37 vertikálními vrtulemi poháněnými elektřinou z akumulátorů. Loď byla přes třicet metrů dlouhá a celá vyrobená z tvrzeného papíru.

Do vzduchu i po jedné koleji

Během první poloviny dvacátého století přicházel nejeden vizionář a umělec s předpověďmi o roce 2000. Mezi stroji budoucnosti nechyběla létající auta či elektrické vlaky a vzducholodě. Jedním z nejproslulejších byl Francouz Maximilian Villemard, jenž v roce 1910 nakreslil sérii pohlednic zobrazujících život v roce 2000.

 

Pamatujete si ze svého mládí, jak lidé viděli budoucnost? Podělte se v diskusi.

Na pokračování článku se můžete těšit 29. května.

, , , ,Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Anti SPAM *

Buďme v kontaktu

Sledujte VVAutomotive na síti LinkedIn a na Facebooku – buďte v kontaktu s profesionály z oboru. Odebírejte aktuální informace a rozšiřte komunitu odborníků.

LinkedIn Facebook