One3D

Born this way, Doporučujeme

„Nerozbitné“ přípravky a nový způsob barvení dílů

3 listopadu 2016   Galerie

Poslední aktualizace 10. července 2019 od boomerang

Noví klienti, aplikace v potravinářství, rozšíření týmu nebo záskoky, když nestíhá sériová výroba. Novinky u společnosti One3D.

Loni před Vánoci jsme vám představili mladou firmu z Mohelnice, která to má velmi pěkně rozehrané v oblasti laserového sintrování plastů (a nejen toho). A protože se letos pánové opět chystají vystoupit na našem semináři VVA, tentokrát s přednáškou o aditivní výrobě polymerů, zeptali jsme se jich, jaké mají novinky a co se u nich za ten rok událo.

„Jsme rádi, že se podařilo rozšířit portfolio zákazníků i o firmy mimo automobilový průmysl. Ten sice zůstává naším silnějším odvětvím, chtěli jsme se ale rozšířit i do jiných oblastí. Dodáváme nyní také například do společnosti v potravinářství, konkrétně různé přípravky pro výrobní linky. Spolupracujeme s nimi i na výzkumu a vývoji. Zdrojový materiál PA2200 i z něj vyrobené díly mají totiž certifikaci o biokompatibilitě, jsou tedy schválené pro použití v potravinářství,“ popisuje Tomáš Dokoupil jednu ze zajímavých akvizic letošního roku.

Firmě se docela daří a roste, zvyšování obratu se odráží i v rozšiřování týmu. „Přijali jsme kolegy nejen do výroby, ale máme také početnější sestavu lidí, kteří se zabývají technologickou stránkou.“

Jak jsme zmiňovali už v loňském článku, technologie SLS je vhodná zejména pro malosériovou výrobu, což u One3D ovšem není pravidlem. „Několikrát se nám stalo, že jsme získali zakázku, protože sériový dodavatel nestíhal vyrábět a my jsme byli schopni pokrýt náběh série jako náhradu za vstřikolisované díly. Pokuty za nedodržení dodávek jsou u některých projektů velmi vysoké, takže dodavatelé hledají alternativní řešení, když z jakéhokoli důvodu své závazky nemohou plnit. A tady jsme s radostí nastoupili my,“ vzpomíná Dokoupil.

Další novinky má One3D ve službách. Přidali topologickou optimalizaci pomocí objemových struktur. „Demonstrovat to lze na přípravku pro pájení měděných trubiček chladičů pro společnost vyrábějící bílé spotřebiče. Jedná se o zakládací přípravek se složitým tvarem, který dřív vyráběli pomocí PU lití do silikonových forem. Byl těžký, křehký a často se stávalo, že obsluze padal na zem to ve většině případů znamenalo jeho zničení. V rámci spolupráce jsme tento přípravek optimalizovali: plnou hmotu jsme nahradili objemovou strukturou a tam, kde nebyl potřeba, jsme materiál odstranili úplně. Přípravek je tak výrazně lehčí a pružnější. Když jim teď spadne na zem, vůbec nic se neděje,“ směje se Dokoupil. Nezanedbatelná je také ekonomická stránka věci: nový přípravek je sice o něco dražší než ten původní, má ale mnohem delší životnost.

Ve One3D začali také aplikovat barvy, do kterých se díly namáčejí. „Povrch SLS je pórovitý, a proto dobře nasákavý. Neméně důležité je, že barvy mohou obsahovat speciální příměsi, díky nimž se zvyšuje otěruvzdornost a odolnost vůči UV záření a vodě. Velmi často se jedná o aplikaci technické černé, ale barvíme i veselejšími barvami, například zdravotnické potřeby, typicky ortopedické pomůcky,“ dodává Dokoupil.

Co se týká materiálů, kromě základního Polyamidu 12 rozšířili výrobu z kompozitů s příměsí skelných a hliníkových částic. Nyní připravují novinku zavedení výroby z Polyamidu 11. Právě těmto materiálům se bude věnovat přednáška na semináři VVA, řeč bude ale také o nedávné výrobě kompletního oplastování pro výstavní prototyp nové motorky s elektrickým pohonem. Realizace včetně finálních povrchových úprav trvala pouhé čtyři pracovní dny.

Víc se dozvíte na semináři VVA 10. listopadu v Lázních Bělohrad.

, , ,



Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Anti SPAM *

Buďme v kontaktu

Sledujte VVAutomotive na síti LinkedIn a na Facebooku – buďte v kontaktu s profesionály z oboru. Odebírejte aktuální informace a rozšiřte komunitu odborníků.

LinkedIn Facebook