roboti

Horizonty

Průmysl 4.0: není cesty zpět

4 března 2016  

Otevíráme zajímavé téma, kterému se budeme podrobněji věnovat v několika dalších článcích. Abychom se měli od čeho odrazit, v dnešním úvodu si řekneme, „o co vlastně jde“.

Před časem delším i vcelku nedávno jsme se věnovali jednomu z největších oborů současného technického světa, mechatronice. Ta spojuje mechanické komponenty s elektronikou a inteligentním počítačovým řízením, přičemž vzniká synergie, tedy určitá přidaná hodnota. Jinými slovy jde o navrhování a sestrojování inteligentních strojů.

A od takových chytrých „mašinek“ už je jenom krůček k něčemu dalšímu, obsáhlejšímu, budoucímu (které už se ale dnes odehrává). Ke čtvrté průmyslové revoluci neboli Průmyslu 4.0. Jak říká Michael Valášek, děkan Strojní fakulty ČVUT: „Podstata není až tak v samotném průmyslu, ale hlavně v tom, že díky internetu máme jiný pohled na podnikání a vůbec na lidskou činnost.“

Co to tedy je? 

Vlastně už to všichni pozorujeme v každodenním životě. Ta budoucnost se prostě už odehrává. Průmysl 4.0 označuje současný digitalizační trend, s nímž jdou ruku v ruce automatizace výroby a změny na trhu práce. Původně jde o myšlenku německé vlády, jež byla prvně představena na veletrhu v Hannoveru v roce 2013 a jejíž základní vize se datují ještě o další dva roky zpět: budou vznikat chytré továrny využívající kyberneticko-fyzikální systémy a roboti převezmou opakující se činnosti, které dosud vykonávali lidé.

Dále jde o kompletní propojení všech úrovní tvorby přidané hodnoty, od vývoje po logistiku. Znamená to mimo jiné velké změny v plánování investic.

Stroje se budou umět samy konfigurovat a diagnostikovat. Propojí se stroje a díly: dostanou čipy, pomocí kterých je bude možné kontrolovat a obsluhovat na dálku. Budou se masivně využívat cloudová úložiště, datová centra, 3D tisk, automatické hlášení problémů a chytré sklady, které si samy hlídají zásoby.

Souvisí s tím také změny na pracovním trhu: málo kvalifikované pozice budou ohroženy (práci převezmou stroje), poroste naopak poptávka po vysoce kvalifikovaných lidech.

Přínosem Průmyslu 4.0 by měly být finanční i časové úspory, jakož i zvyšování kvality života díky tomu, že odpadnou monotónní a fyzicky náročné činnosti. Nebezpečí číhá v hackerských útocích a zneužití dat.

Zní vám tohle všechno povědomě? Aby ne, vždyť říkáme: už se to děje!

Západní civilizace si už prošla třemi průmyslovými revolucemi. Ta první z konce 18. století byla charakteristická manufakturami, které využívaly vodní a parní energii. Začátkem 20. století se odehrála druhá, která se nesla ve znamení pásové výroby a masivního využívání spalovacích motorů a elektřiny. Třetí revoluci jsme zažili v sedmdesátých letech minulého století: mikroprocesory, počítače nebo automatizované výrobní linky.

No a na prahu té čtvrté právě stojíme. Jde o chytré továrny, které převezmou (některou) lidskou práci. Do procesu bude patřit i vývoj či poprodejní servis: všechny ty senzory, vysílače, čtečky kódů, kamery a další systémy budou znamenat, že se závody budou do určité míry řídit samy. Chytré sklady poznají, že nějaká položka dochází, a samy pošlou objednávku. Díly a polotovary si díky čipům budou samy říkat, jak mají být zpracovány.

Chcete další vize? Porouchané stroje se samy ohlásí technikům nebo si řeknou o pravidelnou kontrolu. Jednotliví zákazníci pošlou své požadavky po internetu přímo do výroby, takže na míru upravené zakázky bude možné dělat za cenu velkých sérií.

Tyto změny by podle odhadů měly zvýšit produktivitu až o třicet procent. Že revoluce už začala, dokazuje například Siemens, který už chytrou továrnu má. Sídlí v Amberku a vyrábí programovatelné automaty, které ovládají třeba lyžařské vleky a řídí různé výrobní procesy.

Kromě toho, že bude potřeba dobře vyřešit zabezpečení všech těchto počítačových systémů, kanálů a úložišť, se firmy budou potýkat rovněž se změnami personálními. Tím, že stroje přebírají lidskou činnost, vlastně méně kvalifikovaným zaměstnancům berou práci. Na druhou stranu chytré podniky budou potřebovat chytré lidi: výrazný bude posun od pouhé obsluhy strojů k inženýrským profesím.

O tom všem a mnohém další ale zase někdy příště.

, , , ,Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Anti SPAM *

Buďme v kontaktu

Sledujte VVAutomotive na síti LinkedIn a na Facebooku – buďte v kontaktu s profesionály z oboru. Odebírejte aktuální informace a rozšiřte komunitu odborníků.

LinkedIn Facebook