Rinspeed Oasis

Doporučujeme, Fokus

Rinspeed Oasis: zatím asi nejlepší vize

8 prosince 2016   Galerie

Poslední aktualizace 10. července 2019 od boomerang

Švýcarský koncept se představí už v lednu na veletrhu spotřební elektroniky CES v Las Vegas. Přečtěte si, jak Rinspeed vidí budoucnost autonomních aut. Nápadů má hodně.

Jako už tolik dalších ani Rinspeed neodolal a odvolává se na legendárního robota R2-D2; to mu ale odpusťme. Protože jeho nejnovější, už třiadvacátý koncept Oasis je nabitý zajímavými nápady. Ukazuje, že Švýcaři autonomní mobilitu budoucnosti asi pochopili jako dosud nikdo jiný.

Ostatní společnosti jako třeba Google dělají v této oblasti obrovské množství technické a funkční práce, ale žádná z nich se zatím v podstatě nezamyslela nad tím, jak tyto samostatné automobily budeme vlastně prakticky používat, až je jednou budeme mít. Auto od Googlu nemá žádné ovladače, ale jinak je to uvnitř pořád klasika: vpřed otočená sedadla jako u každého jiného auta. Když jste uvnitř, prostě tak nějak lelkujete. Čekáte na konec cesty.

Rinspeed jde o kus dál.

První věc: koncept Oasis je krabice „dodávkovitých“ tvarů. Právě tento design dává u autonomních aut největší smysl, protože jakmile se oprostíte od řízení, automobil se stane skutečným pokojem na kolech. Oasis je sice jen dvoumístný, i tak ale nabízí hodně prostoru. Jednoduše by to měl být obývák: dřevěná podlaha, křesla, jakási komoda či kredenc, televize a samozřejmě multifunkční volant. Čelní sklo navíc funguje jako obří displej pro virtuální a rozšířenou realitu. A pozor: je tu i malá zahrádka!

Volant jenž slouží také jako klávesnice nebo malý stolek znamená, že auto může ovládat člověk. Ale když neovládá, křesílka a stolek dávají naprostý smysl. Obrovská obrazovka rozšířené reality zní jako typický designérsko-technologický výstavní výstřelek. Jenže kdoví, pokud čelní sklo opravdu může být displejem, lidé ho tak prostě budou používat. Je také dost pravděpodobné, že se dočkáme i zatmavovacích skel. Nebude nutné koukat se ven.

À propos ta zahrádka: opravdu tam je. V malém truhlíku můžete pěstovat třeba ředkvičky nebo bonsaj. Tato myšlenka má do auta vnášet přírodní prvek, a vytvářet tak skutečný třetí rozměr. Zkrátka „dům a zahrada“ bude jednou „auto a zahrada“.

Jenže to jsme pořád jen u technikálií. To vizionářství spočívá jinde: šéf Rinspeedu Frank Rinderknecht auto stvořil tak, aby uspělo ve všech myslitelných sférách života ve společnosti, která je ochotná sdílet své výrobky. Oasis vás tak ráno může odvézt do práce, pak jet nakoupit, odpoledne sloužit jako malá kurýrní dodávka a večer doručovat pizzu. Lze to díky chytrému „šuplíku“ v zádi auta, který je chráněný kódem a může být chlazený nebo vyhřívaný.

V náhledu na automobilismus budeme totiž muset změnit uvažování. Proč přepravovat jen lidi, když zároveň můžeme doručovat třeba balíky? Autonomní vozy budou vůbec první opravdové roboty, které budeme ve společnosti hromadně používat. A představa, že budou sloužit jenom jednomu účelu, je pouze naše staré uvažování v zajetých mantinelech.

Když pojedou auta sama, mohou pro vás pracovat! Ona zásuvka v autě totiž znamená, že vůz za vás může vyřídit pochůzky. Tak třeba: objednáte si jídlo v restauraci, které sdělíte kód zásuvky. Auto pro oběd přijede, restaurace ho naloží a přitom všechny vaše věci v autě zůstávají v bezpečí.

A přesně o to jde: aby technologie ulehčovaly život! Objednat si auto na konkrétní čas domů, aby nás odvezlo na nákup? Špatně, zapomeňte. Vždyť může jet nakoupit samo. Dorazí k obchodu, oznámí, že čeká, a když přijede domů, pošle vám zprávu na mobil.

Podobně jako váš počítač provádí pravidelné automatické zálohy na externí disk a vysavač prošmejdí podlahy v naplánovaných dnech a časech, budou nám auta pravidelně jezdit například pro léky. Nebo vyzvedávat balíky na poště. Potřebuje kamarád půjčit na víkend přezkáče? Pošlete mu je autem.

Anebo z jiného soudku. V okolí fotbalového stadionu je sice ticho před bouří, ale podle aktivity na Twitteru je to jasné: chystá se derby a zanedlouho do ulic vtrhnou desítky tisíc fandů obou stran. Díky chytré technologii LIVS (Life-Enhancing Intelligent Vehicle Solutions) je Rinspeed Oasis vždycky o krok napřed: sleduje, co se chystá, a včas přeplánuje trasu.

Sleduje také to, že už několik vašich přátel na Facebooku dalo svůj zdvižený palec nedávno otevřené restauraci v sousedství. Stačí pouhé „ok“ osobní asistentce v Oasisu a máte rezervaci.

Další služební cesta je tu. Oasis odvezl svého majitele na letiště a zpátky veze mladý pár cestovatelů, kteří na Facebooku poptávali odvoz do města. Jakmile je vyloží u hotelu, připojí se na Twitter, aby dal vědět přátelům svého pána, že je volný. Mohou si ho přivolat například prostřednictvím WhatsApp a dalších aplikací. O dva dny později se Oasis vrací na letiště svého majitele vyzvednout samozřejmě přesně na čas a nevyvedený z míry zpožděním letu, dopravními zácpami nebo dlouhou frontou u výdeje zavazadel.

Rinspeedu se povedlo stvořit skvělý koncept. Nejen auto s dramatickým designem nabité rozmáchlými technologiemi, které dohromady ani nedávají smysl. Švýcaři přicházejí se skutečnými nápady.

Autonomní vozy převezmou nudné, opakující se a únavné úkoly. Nebudeme v nich trávit čas řízením, místo toho od nich čas dostaneme třeba čas na zábavné projížďky krajinou nějakým tím sporťákem s pořádnou šestiválcovou třílitrovou atmosférou!

, , , , , , , ,Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Anti SPAM *

Buďme v kontaktu

Sledujte VVAutomotive na síti LinkedIn a na Facebooku – buďte v kontaktu s profesionály z oboru. Odebírejte aktuální informace a rozšiřte komunitu odborníků.

LinkedIn Facebook