ilustrace práce na počítači

Born this way

Správné noty pro stroj

12 listopadu 2015  

Poslední aktualizace 2. prosince 2019 od jirikubes

Co dělá programátor, to víme. Co je to CNC stroj, to většina asi také tuší. Čím se ale zabývá programátor CNC strojů? Zajeli jsme se zeptat Jakuba Doskočila do hořického Swellu.

„Můj táta byl zámečník a já mu občas doma pomáhal. Už jako klukovi se mi to zalíbilo, rád jsem dělal s kovem, mnohem víc než se dřevem. Stavěl jsem si třeba loďky z plechu a podobně. Když jsem si pak vybíral střední školu, o ekonomických a podobných jsem vůbec neuvažoval. Chtěl jsem vyrábět, dělat rukama. Šel jsem tedy na střední průmyslovou školu na obor všeobecná strojařina,“ začíná vyprávět svůj příběh Jakub.

Od natírání k programování

Učil se hlavně konstruovat, k CNC strojům se přimotal až v posledním ročníku. Po maturitě následoval obor CAD/CAM software na vyšší odborné škole v Jičíně. „Tam jsme CNC stroje už probírali do hloubky. Začalo mě to bavit a změnil jsem azimut – od konstruování jsem se postupně začal víc orientovat na programování.

Do Swellu chodil během posledního ročníku na praxi, a tak bylo nasnadě, že jako první ho bude zajímat práce právě tam. „Začínal jsem v dílně, ručně brousil nebo natíral. Postupně jsem se dostal až k práci na stroji, a když došlo na diplomovou práci, vybral jsem si programování. To už jsem byl ve Swellu částečně zaměstnaný, chodil jsem tam na dva dny v týdnu,“ vysvětluje. Dnes Jakub v Hořicích kroutí už svůj třetí rok.

Co jeho práce obnáší? „Programátor CNC strojů obdrží od konstruktérů nebo od zákazníka data obrobku – tedy výkres nebo 3D model z nějakého softwaru. Úkolem potom je vytvořit dráhy stroje tak, aby výsledkem byl požadovaný výrobek. Musím se tedy na základě zadání rozhodnout, jakým způsobem se daná věc bude obrábět, jak se to do stroje upne, jaké nástroje se použijí a tak dále.“

V kontaktu s dílnou

Když je potřeba, programátoři si sami také konstruují přípravky na upnutí, například když se jedná o složitější díl, který nelze ukotvit běžným způsobem. Jakub popisuje další kroky: „Pro obsluhu stroje připravím jakýsi průvodní seřizovací list. Jak upnout díl do stroje, nastavit nulový bod a nastavit nástroje do zásobníku. Pak už se spouštějí jednotlivé programy, které jsem vytvořil.“

Jednodušší 2D díly se programují přímo na stroji. Když se jedná o složitější díl, který v sobě zahrnuje i 3D plochu, používá se CAM-software – v něm Jakub vše potřebné naprogramuje a po síti pošle přímo do stroje.

Jakub a jeho kolegové sice většinu času tráví v kanceláři, jsou ale v úzkém kontaktu s lidmi v dílně. „Pomocí CNC obrábění neděláme sériovou výrobu. Každý díl, který programujeme, je jiný, a proto jsme v dílně docela hodně, musíme být zkrátka u toho. Hodně spolupracujeme se zkušebnou, pro kterou vyrábíme přípravky. A konstruktérům dáváme zpětnou vazbu, občas se jim totiž podaří navrhnout něco, co prostě nejde vyrobit,“ směje se Jakub.

, , , , ,Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Anti SPAM *

Buďme v kontaktu

Sledujte VVAutomotive na síti LinkedIn a na Facebooku – buďte v kontaktu s profesionály z oboru. Odebírejte aktuální informace a rozšiřte komunitu odborníků.

LinkedIn Facebook