Budoucnost autonomních vozů

Doporučujeme, Technologie

Ukončete výstup a nástup. Auto, které ukazuje své úmysly

26 března 2019   Galerie

Poslední aktualizace 10. července 2019 od boomerang

Neviditelný komorník, který vám otevře dveře, když se blížíte ke svému vozu. A autonomní auta, která dávají zřetelně najevo své budoucí manévry. Na obojím pracuje Jaguar Land Rover.

Inteligentní projekční systém, který na vozovku před autem promítá symboly, díky nimž například chodci budou jasně vědět, co má autonomní vůz za lubem. Právě na takové výbavě budoucích samostatných automobilů pracují britští inženýři.

Projekt spadá do oblasti výzkumu toho, jak lidé vnímají autonomní jízdu a jak se bude vyvíjet jejich důvěra v tyto moderní a zatím nevyzkoušené technologie. Díky grafickým informacím, které auto promítá před sebe, budou ostatní účastníci provozu vědět, zda se autonomní vůz chystá odbočit, zajet ke krajnici a zastavit nebo třeba pouští chodce na přechodu. Na první pohled se jedná o drobnost, je to však velice důležitý prvek: dnes spolu chodci, cyklisté a řidiči komunikují „z očí do očí“; tato možnost s nástupem autonomní jízdy odpadne. A bude zásadní, aby samostatně jedoucí auta své úmysly dodatečně jasně ukazovala.

Do budoucna se podle automobilky Jaguar Land Rover dokonce uvažuje o tom, že pomocí tohoto systému budou auta umět třeba i varovat chodce blížícího se k překážce.

A jak je systém vymyšlený? Testuje se na autonomních kapslích navržených společností Aurrigo a sestává z několika rovnoběžných čar. Jak auto zpomaluje, rozestupy mezi nimi se postupně zmenšují, až se při zastavení zcela spojí. A opačně, s postupným zrychlováním po rozjezdu se vzdálenosti mezi čarami zvětšují. A když se auto chystá zatočit či odbočit, čáry se v příslušném směru natočí.

Experimenty prováděli odborníci z oddělené mobility budoucnosti Jaguaru Land Roveru ve spolupráci s kognitivními psychology – z různých studií totiž vyplynulo, že čtyři z deseti řidičů a chodců má obavy z toho, že budou sdílet společný prostor s automatickými vozy.

Tyto pokusy, na něž v projektu UK Autodrive přispívá i britská vláda, automobilka prováděla na uměle vytvořené ulici ve svém závodu v Coventry. Specialisté zkoumali, jak bezpečně se chodci cítí a jak moc automobilům věří, když auta projekce na silnici používají a když ne. Už loni automobilka zkoušela něco podobného, když autonomním vozům dala jakési virtuální oči – chodci se cítili mnohem lépe a bezpečněji, když prostřednictvím těchto očí mohli s automobily navázat optickou komunikaci. Auto třeba natočením pohledu směrem k člověku říká „Neboj, vidím tě!“

Dveře dovedené k dokonalosti

Britská automobilka vyvíjí ještě jednu zajímavou věc. Představte si, že jdete ke svému autu obtěžkáni nákupem: mávnete nohou pod zadním nárazníkem a auto vám samo otevře kufr. Běžná věc. Co kdyby ale auto poznalo, ke kterým dveřím míříte, a otevřelo vám je?

Prototyp takových dveří se aktuálně testuje na modelu Range Rover Sport. Pomocí pohybových senzorů a bezklíčového odemykání auto rozpozná majitele a otevře mu: myšlenka vznikla především jako pomoc hendikepovaným, kteří jezdí autem. Celá třetina jich totiž uvádí, že právě takovéto praktické komplikace jim ztěžují každodenní používání automobilu. Automatické otevírání dveří ale pomůže i v jiných situacích, například když k autu člověk přichází s dítětem v sedačce nebo v náručí či nese nějaký velký a neskladný předmět. Nemusí tak složitě hledat volnou ruku k zatáhnutí za kliku.

Jakmile se usadíte na sedačce, automatické dveře se samy zase zavřou: stačí k tomu stisknutí tlačítka na stropní konzoli a v budoucnu dost možná i nějaké pohybové gesto. Na displeji infotainmentu vidíte úhel otevření všech dveří, které lze takto na dálku pohodlně ovládat zevnitř.

Auto se i samo ochrání před odřením. Radarové senzory na dveřích umějí odhalit lampu stojící vedle, hydrant nebo jiné auto a otevírání včas zastaví. Vůz také bude možné naprogramovat tak, aby všechny dveře sám zavřel, jakmile se od auta vzdálíte.

 

, , , , ,Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Anti SPAM *

Buďme v kontaktu

Sledujte VVAutomotive na síti LinkedIn a na Facebooku – buďte v kontaktu s profesionály z oboru. Odebírejte aktuální informace a rozšiřte komunitu odborníků.

LinkedIn Facebook