Poslední aktualizace 24. června 2019 od boomerang
Vystudoval na obráběče kovů a pak se pustil do studia ještě jednou: teď je ve druhém ročníku oboru strojní zámečník. Povinnou praxi si odbývá v hořické společnosti Swell – už dokonce potřetí. Mimo jiné i kvůli této zajímavosti jsme se za Petrem Pachlem vypravili.
„K těmto oborům mě směrovala máma, protože je přesvědčená, že mají velkou budoucnost. Mně se zalíbily také a už je studuji čtvrtým rokem,“ vzpomíná student Vyšší odborné a Střední průmyslové školy v Jičíně.
Během studia chodí studenti na praxi: ve druhém ročníku trvá čtyři nebo pět týdnů, které se střídají v týdenním rytmu se školní docházkou. „Každý si buď může vybrat svou firmu, kam by chtěl na praxi jít, případně mu vybere škola. Jelikož bydlím v Hořicích, hledal jsem firmu místní, abych si aspoň trochu ulevil od dojíždění,“ směje se Pachl.
Jeho volba tedy padla na Swell: „Zavolal jsem, domluvili jsme si schůzku, ukázali mi firmu a rovnou mi řekli, že mě berou a že praxi mohu absolvovat u nich.“
Petr Pachl přiznává, že první dny v ostrém provozu byly docela šokem: „Oproti volnějšímu tempu ve škole byla tohle obrovská změna. Zkrátka jako bych nastoupil do skutečné práce. Ale zvykl jsem si a teď už jsou týdny ve Swellu pro mne úplně přirozené.“
Zpočátku se věnoval jednodušším činnostem, jako je řezání na pile nebo vrtání. Postupně jsem se posunul ke složitějším věcem, například ke sváření.
Tím, že Petr Pachl studuje na škole už druhý obor, došlo k tomu, že ve Swellu si odbývá už svou třetí praxi třetím rokem po sobě. „Byl jsem tam na té kratší praxi ve druháku a potom v podstatě celý rok ob týden ve třetím ročníku. Na strojního zámečníka mě vzali rovnou do druhého ročníku, takže teď máme zase tu kratší pětitýdenní praxi,“ vysvětluje, jak zapojování studentů do reálného provozu probíhá.
Jeho současná práce spočívá v přípravě a sváření různých kusů do kompletů, jimž se německy říká Modulträgery neboli držáky palubní desky, které sestávají asi ze stovky dílů. „Kromě toho se dostanu také k lisování, to mě baví,“ pochvaluje si Pachl další z činností, ke kterým se během své praxe dostane.
Sváření, obzvlášť teď v letních dnech, musí být fyzicky velmi náročné. „Ano, dá to člověku zabrat, venku je vedro a navíc od sváření sálá neskutečné horko, pěkně se u toho zapotím. Ale jinak se mi ve Swellu pracuje moc dobře. Mám kolem sebe příjemné kolegy, kteří mě vzali takříkajíc za svého. Zkrátka mi tu je dobře,“ pochvaluje si pracovní prostředí a dodává, že za rok, až studium ukončí, by rád do hořické firmy nastoupil nastálo.
„Jedna z věcí, která se mi na Swellu líbí, je důvěra. Vedoucí i takhle mladým lidem, jako jsem já, věří, nechají nás celkem samostatně dělat i složitější věci, aniž by nám neustále stáli za zády. Tento přístup je mi hodně sympatický.“
držáky palubní desky, důvěra, praxe, praxe ve Swellu
Sledovat komentáře přes RSS