Nová technologie virtuální A-sloupek

Doporučujeme, Technologie

Virtuální A-sloupek – Bezpečností prvek budoucnosti

4 ledna 2019   Galerie

Poslední aktualizace 31. srpna 2020 od Jan Knapec

Znáte to: odbočujete vlevo a ať se rozhlížíte sebevíc, toho chodce přes masivní A-sloupek prostě nevidíte. Auta jsou čím dál bezpečnější, ale zrovna tohle je prvek, který výhled řidiči znesnadňuje. Řešení? Virtuální A-sloupek!

Takzvané A-sloupky jsou součástí pevného rámu čelního skla a na něj navazující střechy. Představují ovšem také významnou překážku ve výhledu řidiče. Během posledních let se totiž výrazně zvětšily jejich rozměry v důsledku zvyšování pasivní bezpečnosti a kvůli požadavkům na pevnost vozu při převrácení nebo během stále přísnějších nárazových testů. Tento trend představuje rostoucí riziko pro chodce a další zranitelné účastníky silničního provozu, které může řidič kvůli mohutným sloupkům přehlédnout.

Řešení je elegantní a podle všeho nebude ani drahé. Využitím pokročilých technologií v interiéru vozidla vznikne účinné řešení, které omezuje přední slepé úhly způsobené rozměrnými A-sloupky. Díky tomu se omezí řada kritických situací, s nimiž má již mnoho účastníků provozu neblahou zkušenost.

Virtuální A-sloupek bude navržen tak, aby vyřešil nový problém u moderních vozidel, jejichž přední sloupky narůstají do šířky v důsledku stále přísnějších bezpečnostních testů. S novými flexibilními displeji na bázi technologie OLED a pokročilému sledování pohybů hlavy dokáže systém zajistit řidiči mnohem lepší výhled.

Dnes jsou řidiči při jízdě zvyklí zlepšit si výhled šikmo vpřed nakloněním hlavy během řízení. Virtuální A-sloupek dokáže tyto pohyby sledovat s pomocí kamery umístěné v interiéru přímo nad volantem. Ve stejný okamžik kamera zabudovaná zvnějšku na voze přenáší živý obraz před vozem na OLED displeje vestavěné do předních sloupků. Sledováním pohybů hlavy řidiče a současným živým snímáním obrazu před vozem dokáže virtuální A-sloupek vytvořit reálnou perspektivu, jako kdyby se řidič díval skrz spojené čelní a boční okno.


A-sloupek – Design a konstrukce

Mnohaleté zkušenosti s designem a konstrukcí A-sloupků má Hořická firma Altran, která neustále inovuje nejen v automobilovém průmyslu.

, , , , , ,Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Anti SPAM *

Buďme v kontaktu

Sledujte VVAutomotive na síti LinkedIn a na Facebooku – buďte v kontaktu s profesionály z oboru. Odebírejte aktuální informace a rozšiřte komunitu odborníků.

LinkedIn Facebook