swell, zkušební inženýr

Born this way

Všudypřítomné vibrace – ty simulujeme

23 dubna 2015  

Práce se stroji, montování, instalování vzorků, provádění testů. Ale také vyhodnocování téměř nekonečného množství dat na počítači a vedení týmu kolegů… V čem všem spočívá práce zkušebního inženýra?

Procházíme velkou zkušební halou a já kroutím krkem na všechny strany. Plno strojů, kabin, kde se simuluje všemožné počasí nebo sluneční záření, tamhle se jako sulc naklepává loketní opěrka (to se testuje, jestli se při dlouhodobých vibracích nějaká součást auta nerozpadne na prvočinitele), tady mají na zemi nárazníky a přední masku auta, které ještě zdaleka není ve výrobě.

Část haly, asi tak deset na deset metrů, je oddělená masivními ocelovými vraty. Ty za námi zaklapnou a ocitáme se v království Lukáše Kovárníka, zkušebního inženýra firmy Swell. „Omlouvám se, mám hodně práce, takže bych tu během povídání potřeboval montovat,“ vysvětluje, proč při rozhovoru nesedíme v zasedačce. A je to jedině dobře. Přeskakujeme změť kabelů, míjíme počítač na vozíku; půlku místnosti zabírá obrovská „krabice“ (klimatická komora, jak se později dozvídám), na druhé polovině trůní velká ocelová mašina, nad níž se Lukáš sklání s klíčem v ruce.

Vibrace za různých teplot a vlhkosti

Co obnáší být zkušební inženýr? Jeho denním chlebem je především studium normativů či technických postupů a jejich následné uvedení do praxe ve zkušebně. Často je při tom potřeba kombinovat znalosti z mnoha oborů (fyziky, mechaniky, elektroniky konstrukce atd.).

Dále je to stavění zkoušek a jejich zprovoznění. Takže třeba právě na „mašinu“, u které stojíme – je to vibrační stroj umožňující mechanické vibrace ve všech třech osách –, je potřeba nainstalovat testovaný předmět a spustit zákazníkem požadovanou zkoušku. Někdy se používá klimatická komora, někdy ne. „Ale tohle je jen jeden stroj, máme tu další dva. Ještě loni před Vánocemi měl každý z nás na svých bedrech tak dvacet, třicet projektů. To jsme museli nějak udržovat v paměti a věnovat se tomu více či méně souběžně,“ popisuje Lukáš.

Po Vánocích se ve firmě trochu měnila struktura a z Lukáše se stal vedoucí menší skupiny inženýrů, která má na starost určitou část technologií. Kromě odborné práce má teď Lukáš na svých bedrech i porci administrativy, ale nestěžuje si.

Říká, že na práci ho nejvíc baví různorodost. Je u toho, když se vybírají nové technologie, když se zprovozňují, a je u toho, když se na všech těch strojích dělají zkoušky.

Swell, Lukáš Kovárník

Jsme u elektrodynamického vibračního stroje, který umí vertikální i horizontální vibrace.

Rozpadne se to, nebo ne?

A něco konkrétního? Co během našeho povídání Lukáš vlastně dělá? „Jsme u elektrodynamického vibračního stroje, který umí vertikální i horizontální vibrace. Teď připravuji horizontální test. Stroj má kluzný stůl a já nastavuji osu toho systému s osou stolu, který relativně volně klouže po olejovém filmu. Pak se na to nainstaluje klimakomora, která simuluje různé teploty a vlhkost vzduchu, a dovnitř se umístí zkušební vzorek. Spustí se test, který trvá asi třicet hodin a pak se reportuje zákazníkovi, jak to dopadlo. Testuje se, jestli vibrace vznikající při jízdě autem – od podvozku, od motoru – nějaký díl, součást auta nepoškodí, nerozhodí, jestli negativně neovlivní navazující díly či jestli interiérové díly neprodukují příliš rušivé zvuky. Někdy se testuje jen funkčnost daného dílu, jestli se neuvolnil šroub nebo není porušena celistvost plastu. Nebo je tam díl elektrický a zkouší se, že i po dlouhé době testování dál bezchybně funguje. Tak například teď budeme testovat vstřikovače na CNG, na které jsou kladeny dost náročné požadavky na funkci, i když dlouhodobě vibrují,“ končí zajímavým příkladem Lukáš vyprávění o své profesi.

Co Lukáš sám o své práci říká si můžete přečíst v rozhovoru, který připravujeme na 19. května.

, , , ,Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Anti SPAM *

Buďme v kontaktu

Sledujte VVAutomotive na síti LinkedIn a na Facebooku – buďte v kontaktu s profesionály z oboru. Odebírejte aktuální informace a rozšiřte komunitu odborníků.

LinkedIn Facebook