Tomáš Mihulka

Born this way

Vyhrávám zakázky díky odbornosti

22 dubna 2016  

Začal jako pomocná síla, brigádničil ve zkušebně, učil se, pozoroval. Pak se stal obchodníkem, ale ne úplně tradičním. Jeho trumfem jsou odborné znalosti a zkušenosti, což zákazníci dokážou ocenit.

Vystudoval obor konstrukce silničních vozidel na liberecké Technické univerzitě a v pátém ročníku nastoupil na praxi do společnosti Swell. Jak ale sám říká, k moc věcem ho nepustili, protože práce byla velmi specifická a odborná.  Takže spíš pozoroval dění okolo a nasával atmosféru i znalosti

Školu dokončil a chystal se na  studia v zahraničí. Ale neměl žádný zdroj peněz kromě studijních stipendií. Tomášův bratr pracoval ve zkušebně, a tak v tu chvíli volného absolventa využil. Ve Swellu zůstal jako brigádník — a to vlastně díky náhodě, protože zrovna neměli pomocnou sílu na úklid a jednoduché rutinní úkony.

Přečtěte si první i druhý díl článku o konstruktéru zkušebních přípravků Martinu Mihulkovi.

Jaká byla vaše cesta do Swellu?

V rámci doktorského studia jsem plánoval vyjet do Švédska. Byly prázdniny a neměl jsem zrovna peněz nazbyt. V tom přišel brácha, jestli bych nešel do Swellu pomáhat. Šel jsem.  I pak během prvního ročníku doktorského studia jsem každý čtvrtek a pátek do hořické zkušebny v rámci praxe zajel. Sice jsem nedělal nic odborného, byl jsem ale v prostředí, v němž jsem chtěl být.

Během toho roku před odjezdem do Švédska už mě začali pomalu také zapojovat do jednodušších věcí, do tahových zkoušek nebo do jednoduchých mechanických testů, kde bylo víc montáže než odbornosti. Pak jsem odjel na sever, kde jsem zůstal necelý rok.

A dál jste pokračoval na univerzitě?

Ano, to jsem chtěl. Jenže i tak jsem potřeboval práci a znovu jsem se ocitl ve Swellu. Učil jsem se a za rok nebo dva už mě brali do týmu také na složitější práce. Začal jsem projektově řídit i ty nejkomplikovanější úkoly.

A osvědčil jste se.

Asi se mi dařilo, protože mi dávali další a další práci.  Až pak jednou přišel Jaromír Kejval, že by potřeboval pomoct se zakázkami. Hledal pravou ruku, obchodníka.

Cítil jste to jako příležitost se někam posunout?

Já ani nejdřív nechtěl, říkal jsem si, že na to nemám. Ale věděl jsem, že díky pobytu ve Švédsku mám slušnou angličtinu. Přihlásil jsem se tedy do konkurzu. Sice mě zrazovali, že jsem na to příliš mladý, ale asi jsem dobře zapůsobil… prostě mě vzali.

Dařilo se vám už od začátku?

Vlastně ano, jednání za jednáním ze mě opadávala nervozita a strach a začalo mě to bavit. Mám svůj styl, snažím se do setkání vnášet humor a odlehčovat mnohdy dost napjatou atmosféru. A ono se to rozjelo, dokonce zakázky začaly přicházet samy.

Jaký je váš denní chleba?

Jsme v situaci, kdy  se topíme v práci, která přichází často sama a typická aktivní obchodnická  činnost je hodně utlumena.  Mým úkolem tedy je zakázku, kterou můj zákazník vygeneruje, opravdu získat.  Musíme s týmem techniků vyrobit cenovou kalkulaci, obchodně to celé přehodnotit podle citlivosti pro konkrétního zákazníka a nakonec prezentovat. Do auta usedám jako typický obchodník pouze při složitějších obchodních případech nebo u zahraničních zákazníků, kde je osobní setkání na místě.

A dál?

Pokud se podaří zakázku získat, začíná technicko-administrativní kolečko. Práce je tady u nás celkem komplexní — konstrukce, výpočty, zkušebna, výroba —, takže než zakázka dostane ty jednotlivé „táty“ v daných odděleních, starám se o celou věc já a technickou podstatu projektu držím buď v hlavě nebo v mailu.

Jak to probíhá konkrétně?

Po založení zakázky do systému si sjednávám schůzky s vedoucími skupin a dle jejich volných kapacit práci naplánujeme a rozdělíme dle charakteru – zkoušky / výpočty / CAD / výroba.  Práce zkušebny se většinou drobí do těchto  skupin, proto je třeba rozdělit úkoly a stanovit odpověnost. Určení lidé si pak svůj tým už úkolují sami.

Jste tedy kombinací obchodníka a projektového manažera.

Dá se to tak říct. Vnímám svou roli obchodníka trochu jinak. Především se soustředím na udržování dobrých vztahů, na péči o naše stávající klienty a na profesionální technický přístup . Novou akvizici děláme jen s ohledem na to, co nás čeká, a pokud v některé oblasti cítíme propady a pokles zakázek. Jinak ne.

Děláte také občas zkušebního technika.

Někdy trochu  radím méně zkušeným kolegům, kteří jsou čerstvě ze školy a nemají třeba úplně pevné základy. Snažím se pomáhat a kolegy posouvat v úrovni komunikace se zákazníkem a vedení projektu, stejně jako ostatní zkušení kolegové.

Kolik takto kombinovaných pozic ve Swellu je?

To je těžká otázka. Není úplně jasné, kam mě zařadit. Já totiž vyrostl zespodu, od zkušebního technika, ač se nyní věnuji především obchodu. Ostatní mí kolegové přišli do firmy rovnou jako obchodníci. Ty máme čtyři.Obchodníků je nás ve firmě celkem pět. I ostatní mí kolegové — kromě toho, že k nám většinou už přišli i s obchodnickými zkušenostmi — jsou specialisté z oboru, strojní inženýři, elektrotechnik, výpočtář. Zakládáme si na tom, že máme velké odborné zkušenosti, což zákazníci oceňují, jak jsem říkal.

Jsou tyhle vaše odborné základy výhodou?

Myslím, že na tom vyhrávám. Lidé, s nimiž jednám, jsou většinou projektoví vedoucí, kvalitáři, prostě lidi s vysokou technickou úrovní. A ti uvítají technické jednání na odborné úrovni víc než obecné… řekněme  řeči. (smích)

Řešíte také reklamace a stížnosti?

Reklamace ani ne. Většina našich klientů má proces nastavený tak, že zkoušky jsou posledním bodem před spuštěním linky. A času je tam hrozně málo. Takže my většinou řešíme urgentní záležitosti, které hoří. A umíme to — v tom je Swell zajímavý, ne každá firma dokáže být tak pružná jako my.

Netrpí touhle vytížeností váš osobní život?

Docela ano, musím pracovat intenzivně a šetřit čas. Někdy končíme v práci hodně pozdě, ale vyváží to jiná věc — je to absolutně zajímavá činnost. Žádná rutina, pořád se něco děje. I když dvě zkoušky vypadají podle názvu stejně, pokaždé řešíme něco nového. A to mě moc baví.

Tomáš Mihulka

Narodil se v roce 1986 v Jilemnici. Vystudoval Fakultu Strojní na Technické univerzitě v Liberci. Ve Swellu pracuje od  roku 2011. Žije v Bělé u Staré Paky,  je svobodný, bezdětný. Ve volném čase rád vaří a pracuje na stavbě svého budoucího království.

 

, , , ,Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Anti SPAM *

Buďme v kontaktu

Sledujte VVAutomotive na síti LinkedIn a na Facebooku – buďte v kontaktu s profesionály z oboru. Odebírejte aktuální informace a rozšiřte komunitu odborníků.

LinkedIn Facebook