Poslední aktualizace 3. září 2020 od Jan Knapec
Chystá se příchod nové generace akumulátorů, jejichž elektrolyty nabídnou větší výkon i kapacitu. A to nejen pro pohon automobilů, ale třeba i telefonů.
Za novým objevem stojí vědci z Toyota Research Institute North America (TRINA) a australské University Monash. Smartphony, notebooky nebo elektromobily obvykle využívají lithium-iontové akumulátory. Jsou tvořeny grafitovou anodou a katodou s obsahem kobaltu. Elektrolyty, které se v nich používají, jsou těkavé a hořlavé organické látky. Nové elektrolyty jsou založeny na tekutých solích, které eliminují hořlavost a zvyšují stabilitu baterií.
Nové řešení představují elektrolyty, které nejsou těkavé, jsou elektrochemicky stabilní a lze je využívat mimo jiné v lithium-iontových, hořčíkových nebo nikl-metal hydridových akumulátorech. Díky nim bude možné zvýšit výkon hybridních aut, dojezd elektromobilů na jedno nabití a mobilní telefony či notebooky budou schopny déle pracovat bez připojení ke zdroji. Objev byl popsán v mezinárodním vědeckém časopise Energy and Environmental Science.
„Nové materiály jsou založeny na iontech tvaru pravidelného dvacetistěnu, konkrétně aniontech kyseliny karboranové, tvořených hlavně borem a chlorem. Poslední výzkumy ukázaly, že jsou tyto materiály vysoce stabilní a naleznou využití i jinde než v lithium-iontových bateriích,“ vysvětluje Rana Mohtadi, vedoucí projektu a jedna z hlavních představitelek týmu vědců.
V současnosti většina hybridů využívá nikl-metal hydridové trakční akumulátory. Mají sice nižší kapacitu než lithium-iontové baterie, ovšem více než dvacet let masové výroby hybridů prokázalo jejich odolnost a trvanlivost. V příští dekádě má japonský koncern v úmyslu uvést na trh lithium-iontové baterie s pevným elektrolytem. Toto řešení umožní zásadně zkrátit čas nabíjení a zvýší kapacitu baterie, čímž se radikálně rozšíří funkcionalita elektromobilů.
auto budoucnosti, automobilky, elektrická auta, elektromobil, hybridy, technologie aut, vývoj aut, vývoj automobilů
Sledovat komentáře přes RSS