zkoušky chování materiálů

Doporučujeme, News, Technologie

Zkoušky chování materiálů a zdraví člověka v automobilu

20 července 2017  

Poslední aktualizace 24. listopadu 2020 od Jan Knapec

Prázdniny jsou v plném proudu, akreditovaná zkušebna hořické společnosti Altran CZ ale jede na plný plyn. Přidávají další a další zkoušky, tentokrát ty, které se týkají interiérových prvků tzv. zkoušky chování materiálů.

 Nové porce akreditovaných zkoušek už tradičně do Podkrkonoší přicházejí začátkem letních prázdnin (bylo tomu tak loni i předloni), poslední várku nových zkoušek zkušebna získala letos v únoru, kdy jejich celkový počet dosáhl 133. V Altranu ovšem jedou dál a v oblasti akreditací mají další novinky.

Přečtěte si také, co všechno akreditace vlastně obnáší, nebo o tom, k čemu slouží mezilaboratorní srovnávání.

„Navazujeme na velkou reakreditaci, kterou jsme prošli v únoru. Tehdy se kompletně obměnila celá sestava odborných posuzovatelů ČIA, kteří znovu posoudili všechny naše zkoušky. Po několika měsících jsme požádali o další rozšíření rozsahu poskytovaných testů o nový obor zkoušky charakterizující emisní chování materiálů,“ popisuje manažer kvality Martin Hobza.

V automobilovém průmyslu jde pochopitelně především o emisivitu interiérových dílů, které jsou vyrobeny převážně z plastů a textilních materiálů. Jedná se o zkoušky, kterými se stanovuje emise organických látek (celkového uhlíku), obsah formaldehydu či kondenzovatelných složek (tzv. Fogging test). Nechybí ani zkouška pro stanovení intenzity pachu. „Jde tedy o zkoušky chování materiálů, které bezprostředně vnímá posádka automobilů v interiéru nebo které případně mohou mít vliv na lidské zdraví. Kromě interiérových prvků se jedná také o díly, které do kabiny auta přivádějí vzduch,“ říká Hobza.

Emisní zkoušky podobně jako celá řada dalších se mezi jednotlivými automobilkami liší. „Dominantním klientem je pro nás Volkswagen, akreditovali jsme ale normy dalších automobilových koncernů, jako General Motors, Renault, Daimler, Volvo či Jaguar Cars & Land Rover. Rozšířením této akreditace jsme ke stávajícímu rozsahu přidali pět nových zkušebních postupů, které v sobě obsahují osmnáct norem. Celkem tedy dnes nabízíme 151 akreditovaných zkoušek,“ uzavírá Hobza.

, , , , ,Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Anti SPAM *

Buďme v kontaktu

Sledujte VVAutomotive na síti LinkedIn a na Facebooku – buďte v kontaktu s profesionály z oboru. Odebírejte aktuální informace a rozšiřte komunitu odborníků.

LinkedIn Facebook